24 жовтня 1990-го на Північному випробувальному полігоні Нова Земля Радянський Союз провів останнє ядерне випробування.
Полігон з'явився на архіпелазі у вересні 1954-го. Він отримав назву "Об'єкт-700". Місце обрали невипадково. Неподалік - незамерзаючі порти в Баренцевому морі. Крім того, населення архіпелагу було невеликим. Тому людей переселили подалі від військового об'єкта.
За площею Нова Земля трохи більше Об'єднаних Арабських Еміратів. Полігон займав половину острова та дорівнював площі Нідерландів. На ньому створили випробувальні майданчики: Чорна Губа, Маточкин Шар і Сухий Ніс.
За роки існування полігону на Новій Землі провели 132 ядерні вибухи: 87 атмосферних, 3 підводних і 42 підземних.
Gazeta.ua підготувала ТОП-5 ядерних випробувань, які провели на Новій Землі.
1. У вересні 1955-го на Новій Землі у бухті Чорна на глибині 12 м провели перший у СРСР підводний ядерний вибух.
2. 1957-го на полігоні випробували першу радянську торпеду з ядерної боєголовкою. На східному узбережжі губи Чорної на металевій вишці провели єдиний на Новій Землі наземний вибух потужністю 32 кілотонн.
3. На полігоні у жовтні 1961-го підірвали найпотужнішу бомбу - Цар-бомбу. "Гриб" піднявся на висоту 65 км. Діаметр розійшовся на 95 км. Ударна хвиля тричі обігнула Землю. Звукова - дійшла до острова Діксон - це у 800 км від Нової Землі. Вибух термоядерної авіаційної бомби оцінили у 58 мегатонн. Це у 10 тис. разів більше, ніж у бомби, що зруйнувала Хіросіму. Через іонізуючий вплив у Європі спостерігалися перешкоди під час радіозв'язку протягом 40 хв.
4. 1969-го під час проведення 2 підземних ядерних вибухів стався викид радіоактивної хмари на висоту до 150 м. За годину після вибуху розколовся ґрунт. На поверхню вирвалися радіоактивна пара і газ. У штольні зафіксували рівень радіації в десятки тисяч рентген. 344 працівники постраждали від високого рівня радіації.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 35 мільйонів американців дивилися по телевізору ядерний вибух
5. 1973-го на полігоні всередині гори Чорна провели наймасштабніші в СРСР підземні випробування. Потужність 4 зарядів - 4,2 мегатонни. Після вибуху 80 млн кубометрів гірської породи зійшли вниз лавиною.
29 серпня 1949-го на військовому полігоні у Семипалатинській області Казахстанської РСР було проведено успішний підрив першої радянської атомної бомби РДС-1. Конструкція бомби майже повністю була копією американської плтуонієвої бомби "Товстун", яку скинули на Нагасакі.
Коментарі
1