У вівторок в Українському домі американська журналістка Енн Епплбом, 41 рік, презентувала переклад своєї книжки "Історія ГУЛАГу". 2004 року Енн отримала за неї Пулітцерівську премію. Цю книжку вже переклали 25 мовами. Епплбом — американка, одружена з міністром оборони Польщі 43-річним Радеком Сікорським.
На презентацію Енн трохи спізнилася, зате прийшла в товаристві першої леді України Катерини Ющенко, 44 роки.
— Місіс президент запросила мене на ланч, через це ми трохи спізнилися, — виправдовується Енн.
У залі на двох жінок уже чекають посол США Джон Гербст, 53 роки, і дружина президента Грузії Сандра Елізабет Рулофс, 37 років. Трохи раніше, цього самого дня, Сандра теж презентувала в Києві свою книгу — "Розповідь ідеалістки".
— У Радянському Союзі діяло 476 систем, в кожній — від ста до тисячі таборів, — розповідає з трибуни Енн, підглядаючи в папірець і закладаючи за вухо волосся. — У Москві ув"язнені будували квартири, у Красноярську споруджували ядерні установки, в Центральній Азії розводили верблюдів і робили дитячі іграшки.
— Батька мого чоловіка, Андрія Ющенка, — додає до слів Енн пані Катерина, — у 14 років вислали на Біломорканал. А мого діда, Андрія Чумаченка, 1934-го повісили.
Катерина Ющенко читала "Історію ГУЛАГу" і англійською, і українською. Каже, що переклад дуже хороший. Здійснив його 34-річний Андрій Іщенко. На це пішов рік.
Президент Києво-Могилянської академії В"ячеслав Брюховецький, 58 років, розповідає, що обоє його дідів були репресовані.
Письменниця скаржиться, що в російських архівах протяги і холодно
— Пилип Горячківський будував Байкало-Амурську магістраль, а діда Ілька заслали до Сибіру.
Енн Епплбом закінчила Єльський університет в США, навчалася у Лондонській школі економіки і коледжі Святого Антонія в Оксфорді. Її журналістська кар"єра почалася 1988 року у Варшаві, куди Енн приїхала працювати кореспондентом британського тижневика "Економіст". Зараз вона — член редколегії газети "Вашингтон пост". Має двох синів: Олександра і Тадеуша. 1996-го написала першу книжку — "Між Сходом і Заходом", за яку отримала премію Адольфа Бентинка.
"Історію ГУЛАГу" вона писала шість років. Працювала у архіві Росії, використала матеріали архіву головуправління таборів, управління конвойних військ, сотні інтерв"ю колишніх в"язнів та наглядачів, 35 інтерв"ю взяла сама.
— У передмові письменниця скаржиться, що в російських архівах протяги і холодно, — сміється голова комітету архівів Геннадій Боряк, 49 років. — У нас немає протягів. На Заході стає популярною тема хрущовської доби, тож приїжджайте і працюйте!
Тим часом художник Геннадій Марченко робить замальовки — накидає пані Катерину, Джона Гербста і три портрети Епплбом.
У холі продають "Історію ГУЛАГу", на 511 сторінках, по 30 грн. За вечір розкупили більше ста примірників.
Коментарі