64-річний фотограф Антон Соломуха виїхав із Радянського Союзу до Франції 1979-го. Тепер його роботи виставляють найкращі галереї Парижа, Брюсселя, Дубліна, Лондона, Нью-Йорка. Торік уперше показав у Києві свою виставку — "Червона Шапочка в Луврі". На тлі полотен відомих художників зняв оголеними французьких бізнесменів, письменників, спортсменів.
У музеї "Мистецький арсенал" до Антона Соломухи підходить колекціонер картин Антін Мухарський:
— Я ваш палкий шанувальник. Ми створюємо енциклопедію жлобства, хочемо запропонувати вам взяти участь, — Соломуха схвально киває. Каже, його це давно цікавить.
Виходить із "Мистецького арсеналу". Йде до кафе "Купол" за 300 м від Києво-Печерської лаври. Там на нього чекає одеський художник Олександр Ройтбурт.
— У 1970-х із СРСР ніхто не виїжджав, — розказує Антон. — Я прочитав оповідання Хемінгуея і вирішив тікати. У нього людина, яка сидить в італійському кафе, могла спокійно полетіти в Німеччину, Іспанію, Швейцарію. Друзі привели в мою майстерню французьких студенток. Через півроку одружився з однією, і ми поїхали до Парижа. На неї претендував художник Іван Марчук, але вона вибрала мене. Візу відкрив на рік. Мені дзвонили з посольства, КДБ. Повідомляли, що я засуджений на сім років за зраду батьківщині.
Почав виставлятися у кращих галереях Парижа.
— Якось дружина сказала, що бракує грошей, щоб заплатити за квартиру. Я створив 10 еротичних малюнків пером. Малювати вмів гарно, бо навчався у Тетяни Яблонської. Ці роботи купили за 2500 франків. Подзвонив Міша Шемякін (російський художник, за радянських часів виїхав до Франції. — "ГПУ"), запропонував виставлятися разом. Через рік у галереї Лоре Муте відкрив першу виставку. Раніше там виставлялися Майоль, Пікассо. Грошей на рами не вистачало, на смітниках знайшов старі, відреставрував їх.
У Парижі художників значно більше, ніж у Києві. Там працюють 200 тисяч митців, у Нью-Йорку — 400 тисяч. Французи малюють так погано, що це стає оригінальним. На їхніх роботах нічого не можна зрозуміти, а мистецтво має бути зрозумілим.
Займатися фотографією почав 2002 -го.
— Якось іспанський художник Арройо сказав мені: "Щоб про тебе почали говорити, треба написати роман, оперу, балет, зняти кіно, фотографувати і писати живопис". Аби стати популярним, треба займатися мультимедійною творчістю. 2002-го познайомився з фотографом Робером Дуано і з ним зробив перший знімок. Відтоді щороку створюю сотні тисяч фотографій. Кожен знімок обробляю на комп"ютері в "фотошопі".
Антон Соломуха 30 років не був в Україні. Вперше приїхав наприкінці 2008-го.
— Повертатися не хотів, навіть ностальгії не було. Кілька років тому в Франції були модні російські художники. Під час оранжевої революції цікавилися Україною. Тепер популярне китайське мистецтво. У Париж до мене часто приїздили українські митці. Зустрічався і з міністром культури Василем Вовкуном. Він сказав, що в Україні треба розвивати фотографію.
Пітер Вєткін знімає тільки товстих, безруких
Київський галерист Павло Гудімов запропонував Соломусі зробити фотографії у Чорнобилі.
— У зоні відчуження зробив 6 тисяч знімків. Сотню фотографій одразу презентував у Парижі та Брюсселі, вони викликали фурор. Показав у Чорнобилі людину, яка нічого не знає про цю трагедію, — знаходить на ноутбуці знімок. На ньому чоловік у будинку зі зруйнованими стінами їсть суп із алюмінієвої миски.
Каже, на Заході більшість галерей вузько спеціалізовані.
— В Ірландії одна виставляє лише види неба. У Парижі є кілька галерей, що спеціалізуються на гомосексуалізмі. Популярний у Франції фотограф Пітер Вєткін знімає тільки людей із вадами — товстих, безруких. Вважає, що потворність урятує світ. Хочу привезти його до Києва.
Малювати найбільше любить жіночі ноги
Так кажуть через еротизм його знімків. Найбільше він любить фотографувати жіночі груди, а малювати — ноги.
— Я радий, що мої роботи когось збуджують. Сам я ніколи такого не відчуваю, коли творю. Вивчення голого тіла моделі й постановка світла протягом перших 3–4 годин роботи вбивають у мені будь-яке сексуальне бажання. Мої роботи — це математичний розрахунок. Я шукаю прицільне освітлення, схоже на спалах, коли фотографують на паспорт.
Коментарі
1