Ексклюзиви
четвер, 23 квітня 2009 19:03

Жителі приватних будинків закидали сміттям яри

Автор: фото: Віталій ІВАНЧЕНКО
  Учні старших класів кам’янської школи №1 витягують граблями, довгими палицями з річки Лаврусихи  пластикові пляшки, ганчір’я, поліетиленові пакети і вкидають у мішки. Діти кажуть, що після першого ж паводку тут знову утворяться затори зі сміття
Учні старших класів кам’янської школи №1 витягують граблями, довгими палицями з річки Лаврусихи пластикові пляшки, ганчір’я, поліетиленові пакети і вкидають у мішки. Діти кажуть, що після першого ж паводку тут знову утворяться затори зі сміття

Річка Лаврусиха протікає Кам"янкою повз хати й городи та впадає в Тясмин. На   береги постійно скидають побутове сміття. Щовесни під час паводків у найвужчих місцях утворюються загати з пляшок, коробок, одягу, трупів собак, котів, курей. Усе це гниє, поширюється сморід. Отруєна вода тече до Дніпра.

Глибина Лаврусихи не більш як метр, ширина 2–3 м. Ще років 20 тому в річці ловили рибу. Із кінця 90-х тут немає навіть жаб.

— П"ятий рік поспіль у розпал купального сезону ми вимушені забороняти кам"янчанам купатися в Тясмині, — каже заступник головного санітарного лікаря району 52-річна Тетяна Василенко. — Кількість мікроорганізмів у воді перевищує норми в десятки разів.

Щовесни учні міських шкіл очищають русло Лаврусихи.

— Мішками діти вигрібають із води всіляку гадость, — каже методист райвідділу освіти 46-річна Ольга Воронова. — Та її тільки більше стає.

Регулярно оплачують вивезення сміття лише жителі багатоповерхівок Кам"янки. Серед 5,2 тис. осель приватного сектору платять за вивіз 1,5 тис. Вивезення побутових відходів на місяць коштує 5 грн з однієї особи.

У Тальному протікають дві річки — Гірський Тікич і Тальянка. Прибережні яри обох до верху засипані сміттям.

— Засмічувати береги річок почали з відновлення української незалежності в 1992 році, коли в людей раптово зник страх перед владою, — переконаний лікар із комунальної гігієни Тальнівської санепідемстанції 60-річний Іван Туркаленко. — Це було масове явище. Ми не могли нічого вдіяти.

Туркаленко з 1979 року слідкує за комунальною гігієною. Каже, що майже одночасно із розпадом Союзу почався занепад комунальних служб. У них не було автотранспорту й іншої  спецтехніки. Зарплатні борги спричинили масові неплатежі.

— Пригадую, прокуратура скасувала 29 справ про штрафи (за викидання сміття в недозволених місцях. — "ГПУ"), винесених на розгляд адмінкомісії при міськраді, — каже Туркаленко. — Причина була одна: людям не платили зарплату і в них не було грошей сплатити за вивезення непотребу.

Стихійні смітники зникнуть тоді, коли в людей відпаде потреба тримати домашнє господарство, вважає Туркаленко.

Якщо платитимуть усі, ціна на вивезення сміття впаде наполовину

— Розумієте, оці всі корови, свині, кури, кролі — це ж маса гною. У кращому випадку його викидають у яри, у гіршому — просто в річку. А ми питаємо, звідки хвороби беруться.

Голова правління тальнівського підприємства "Комунальник" 41-річний Володимир Росол каже, що в Тальному на 16 тис. населення сміття вивозять лише 4,6–4,8 тис. осіб. Решта несе в яри.

— Верховна Рада досі не ухвалила нового Житлового кодексу, — скаржиться Володимир Іванович. — Ми не можемо змусити решту населення платити за вивезення сміття. Немає такого механізму.

Плата за вивезення сміття в Тальному становить 6,12 грн з однієї особи, яка проживає в приватному секторі. Ті, хто живе у багатоквартирних будинках, сплачують 5,76 грн.

— Якщо платитимуть усі, ціна на вивезення сміття впаде наполовину, — запевняє Росол. — Ми без проблем вивеземо весь непотріб за межі міста.

Нову сміттєзбиральну техніку тальнівський "Комунальник" почав купувати 2001 року. Нині в підприємства є один контейнеровоз, один сміттєвоз, трактор і вантажний автомобіль.

Зараз ви читаєте новину «Жителі приватних будинків закидали сміттям яри». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути