— В Україні 6,8 мільйона власників паїв. Близько третини ніколи не бачили своїх ділянок, — розповідає Олександр Муляр, координатор напрямку агрополітики проекту "Агроінвест".
— Є такі села, де 70 відсотків землевласників не проживають біля своїх паїв. Не всіх цікавить доля земельних ділянок. Багато хто рідко приїжджає у села, а то й зовсім не навідуються. Тому часто такі ділянки або не використовують, або обробляють без відома землевласників.
Ми проводили соціологічне дослідження, як використовують землю. 80% паїв перебувають в оренді, 12% — люди обробляють і 9% — не обробляють. Офіційно орендують 65% паїв. 15% — орендовані, але ділянки не оформлені. Таке трапляється через затримки в реєстрації договорів Державною реєстраційною службою. Навесні там був колапс.
Найбільша орендна плата в Полтавській області — 1120 грн/га. Найменша в Житомирській — 307.
— У Західній Європі орендна плата від 200 до 400 євро за гектар. Проблема наших землевласників у тому, що вони дрібні та роз'єднані. Тому приймають умови орендарів. Господарі не можуть проконтролювати, як використовують їхню власність, чи не виснажують землю соняшником та іншими культурами. 60 відсотків пайовиків отримують орендну плату зерном та послугами.
2015-го завершується мораторій на продаж землі. У принципах Євросоюзу, куди ми прагнемо вступити, зафіксоване право на продаж землі. Хоча можуть бути обмеження. Коли Польща вступала в ЄС, там діяла семирічна заборона на продаж землі іноземцям.
Коментарі