— Яку ковбасу порадите купити? — запитую одну з продавщиць на черкаському Центральному базарі в ковбасному павільйоні. На прилавку понад 60 сортів. Біля кожного лотка стоять по троє-четверо покупців. Більшість купують сосиски, варену або баликову ковбасу.
— Візьміть "Талліннську" за 86 гривень, — радить 35-річна Любов. Відрізає шматочок на пробу. Пропонує ще скуштувати "Московську" за 96 грн. — Коли вибираєте, дивіться, щоб був вищий ґатунок. Вважається, що це ковбаса без добавок. У першому й другому ґатунку м'ясо нижчої якості. Зараз люди в основному купують дешеву ковбасу — до 40 гривень. Харашо брали салямі одного виду, потом перестали. Ну в нашій країні воно все так робиться — спочатку роблять харашо, а потом шо тільки не добавляють.
Збирається черга з п'яти осіб.
— Дєвочка, а "Царська" у вас мягка? — запитує Анатолій Мельников, 79 років. — Купую тільки її, бо запах сильно нравиться. При совєцькій власті була добра "Черкаська", яку робили на місцевому м'ясокомбінаті. Раніше "Московська" була одного сорту, а зараз як взнати — де хороша? Подивіться на ціни, — підходить ближче до вітрини, щоб прочитати цінники на "Московській" ковбасі. — 102, 126, 96, 61 гривня, а на вид вся однакова.
— Я раніше любила "Московську", але тепер почали багато жиру кидати. Раз попало жовте сало, то вже не хочеться, — говорить 60-річна Ніна Нікітська. Теж стоїть у черзі.
Жінка з чоловіком довго не можуть визначитися, яку ковбасу купувати.
— Хочемо свино-гов'яжу, бо куряча — це не ковбаса, — каже Олег, 32 роки. Купують палку "Зернистої".
— Я беру язикову, — розказує Євгенія Білінська, 76 років. — Її добре в олів'є.
— Людей зараз не обдуриш. Найперше, що питають: чому такий колір? — розповідає продавець Оксана. — Якщо червона, світла — значить, додано куряче м'ясо, але разом з добавками його зовсім не чути. Якщо темна — свино-гов'яжа, а якщо геть коричнево-чорна, то значить, конини доклали.
141,99 гривні коштує кілограм ковбаси "Московська" на Центральному ринку Черкас. Це найдорожча ковбаса, яку тут продають. За день беруть кілограм-два. Найдешевша ліверна — 16 грн/кг. Її купують переважно пенсіонери.
"Не може добра ковбаса коштувати 30 гривень"
— Що коротший склад — то якісніша ковбаса, — каже технолог ковбасного цеху Валентин Єрко, 34 роки. — Варто також звертати увагу на колір, оболонку. Вона не повинна бути пошкоджена, відставати, бути липка.
Не може добра ковбаса коштувати 30 гривень за кілограм, бо ж м'ясо коштує ледь не вдвічі дорожче. Але вартість — не завжди показник якісного продукту, тому краще довіряти перевіреним виробникам. Ті борються за свого покупця саме якістю.
Коментарі