"Розумієте, у нас три види ґрунтів, — каже сільський голова Сергій Поліщук, — чорноземи, супіски та піски. Ті, кому при розпаюванні випали піски, жодної вигоди зі свого паю не мають".
Сільрада Лоташевого Тальнівського району об"єднує два села — Лоташеве і Піщану. Подружжя пенсіонерів Прокопенків із Піщаної мають понад три гектари паю — суцільні піски. Таких у селі майже два десятки осіб. Перші два роки після розпаювання на землю щось давали, а потім перестали. Керівник лоташівського господарства Леонід Швець підрахував, що вкласти в ці паї треба більше, ніж можна буде отримати. Тому й не обробляв їх.
— На тій землі давно вже виріс невеличкий сосновий гай, — каже місцевий землевпорядник Микола Заремба. — Під Новий рік селяни ходять туди по ялинки.
— Люди в селі хоч щось мають, — скаржиться 75-річна Євгенія Прокопенко. — Он у прошлому році Швець дав на паї три центнери пшениці, трохи жита, літрів із десять олії. А я все з базару маю носити. Для кабанчика треба купити, для курей — теж. Чоловік у мене хворий, нічого робити не може.
Вісім років поспіль жінка купує все на ринку. Торік тяжко захворів чоловік Віктор, 73 роки. У нього високий тиск і простатит. Дітей у Прокопенків немає.
У листопаді 2007-го Євгенія Іванівна звернулася до сільради і просила замінити їхні паї.
— Ми з розумінням поставилися до прохання, — говорить сільський голова Сергій Поліщук. — На сесії виділили іншу ділянку.
Аби мати акт на право володіння землею, Прокопенкам треба було отримати згоду обласної служби охорони культурної спадщини. Її очолює 55-річний Микола Суховий. Археологи мали подивитися, чи немає на цій землі історичних пам"яток. Євгенія Іванівна поїхала до Черкас. Там їй сказали, що пришлють спеціаліста, який огляне ділянку.
Оскільки згаданого фахівця в Тальному немає, попросили Владислава Чабанюка — директора трипільського заповідника — професійним оком подивитися на майбутній пай Прокопенків.
— Я надіслав у Черкаси висновок, що жодних археологічних пам"яток на цій земельній ділянці немає, — пояснює Чабанюк.
Служба охорони пам"ятників області дозволу не присилала. Тоді Євгенія Прокопенко знову поїхала до Черкас.
Вони неправильно поділили паї
— Зайшла я в кабінет до начальника Миколи Сухового, — розповідає жінка. — Кажу до нього: "Нєвєста приїхала". А він дивиться на мене: "Яка така нєвєста?" "Та, що землі багато має", — відповідаю. Вислухав мене гарненько, а тоді й каже: "Їдьте, бабусю додому, доглядайте діда. Як прийде весна — матимете землю". Я тоді ще й на рейсовий автобус запізнилася, то довелося на старості ще й уночі на вокзалі мерзнути, — скаржиться пенсіонерка.
Весною дозволу ніхто не прислав. У березні приїхав у Тальне Анатолій Чабан — заступник губернатора Олександра Черевка. Селянка звернулася до нього:
— Він мене вислухав і каже: "Приїду в Черкаси — розберусь", — згадує жінка. — Даже телефон свій дав.
Однак на звернення Чабана Микола Суховий написав, що треба "вияснити ситуацію, які пам"ятники потрапили в паї, скільки в сільради земель запасу і резерву…"
Намагалася допомогти Прокопенкам районна адміністрація. Запросила Сухового на свою колегію. Однак той не приїхав.
Районний чиновник, який побажав залишитися невідомим, припускає:
— Просто в Миколи Сухового нібито є потужні зв"язки в Києві. От він нікого і не боїться. Баба з Піщаної навіть гроші заплатила і квитанцію має, а землі отримати не може.
Суховий звинувачує в усьому тальнівський відділ земельних ресурсів.
— Вони неправильно поділили паї, включивши в них кургани. Тепер треба все робити по-новому. Тому-то ми й не даємо погодження, бо тоді Прокопенкам знову доведеться переміряти й виділяти пай, — каже він.
Спеціаліст тальнівського відділу земельних ресурсів Віктор Спасибожко дивується:
— Причому тут людські паї? Адже пенсіонерам виділили землю державної власності. Там у Черкасах вам просто вішають лапшу на вуха.
Нині в районі близько 100 осіб не можуть отримати свої земельні паї. Усім Черкаська служба охорони культурної спадщини не дає дозволу.
Коментарі