Після двох тижнів дощів минулої неділі в області відновились жнива. Щоб швидше зібрати зерно, комбайни молотять цілодобово.
— Два дні як випогодилося, а вологість 18 процентів. Таке зерно вмить у складах зопріє, — каже о 7.00 у понеділок 53-річний Іван Денисенко, агроном товариства "Колос-08", що в селі Михайлівка Кам'янського району. Зминає колоски пшениці. Зерно засипає у вологомір і дивиться показники. Поряд стоїть комбайн "Нью Голланд". Комбайнери чекають, доки підсохне пшениця.
Об 11.00 вологомір показує 14,5%.
— Ну, з Богом, хлопці, — агроном махає двом комбайнерам. 31-річний Віталій Кімлик сідає в кабіну нового комбайна.
— Поле нерівне, треба дуже акуратно, щоб не загнать жатку в сиру землю, — пояснює комбайнер. — Це найважче, коли крутишся на цих ямах. Тоді й темпи роботи падають, і втомлюєшся. Ну й зарплата менше, бо в нас же від вироботки. За тонну намолоченого зерна прошлий рік платили по 4 гривні.
Чоловік пояснює, що за день роботи комбайн може змолотити до 60 гектарів пшениці. Інколи роса не випадає до ранку. Тоді молотять цілодобово.
— Цього року кажуть, не більше 4 тонн дасть гектар, — розповідає комбайнер. От і рахуємо: 60 гектарів по 4 тонни й поділить на нас двох з Іваном. Десь по півтисячі в день получиться.
Сільгосппідприємство "Лідер", що в селищі Новомайданецьке Тальнівського району придбало цього року комбайн "Джон Дір". Тут одні з найвищих в області розцінки на роботу комбайнерів. За тонну платять 5 грн.
— Врожай гарний, хлопці вчора за день по 1000 гривень заробили, — хвалиться директор 49-річний Олександр Магей. — Як є хароший результат, чого людям не заплатить нормально.
Тетяна Шендрик із планово-економічного відділу Головного управління сільського господарства й продовольства каже, що всім районним управлінням розіслали рекомендації щодо оплати праці комбайнерів:
— На місцях платять, зазвичай, виходячи з тонни намолоченого зерна. Комбайнерам не можуть давати менш як 25 гривень за годину роботи. Але ж це, розумієте, рекомендації. Взагалі ж, комбайнери зараз в ціні.
Комбайнерів відправляють на курси
У господарствах області є 2006 робочих комбайнів. 1100 — нові, високопродуктивні. Українського виробництва — "Дон", "Лан", "Нива", іноземного — "Джон Дір", "Массей Фергюсон", Клаас". Інші 906 — старі радянські.
— "Джон Дір" 231 гектар може змолотити менш як за тиждень, — каже механізатор із Кам'янки Дмитро Мартинов, 62 роки. — "Нивою" треба місяць.
В обласному управлінні сільського господарства й продовольства кажуть, що комбайни вітчизняного виробництва менш популярні за імпортні. Хоч і коштують удвічі дешевше — близько 500 тис. грн. Імпортні — від 900 тис. до 1200 тис. грн.
— Минулого року молотили ячмінь вітчизняною "Нивою" й "Джоном Діром", то перший дав 20 центнерів із гектара, а американець понад 30, — каже директор підприємства "Лідер" із Тальнівського району Олександр Магей, 49 років. — Тонну зерна на гектарі втрачали. А це 1,5 тисячі гривень.
Перед роботою на новому комбайні господарства відправляють механізаторів на курси.
Коментарі