Скульптор Іван Осадчук, 61 рік, над проектом працював сім років. Однак на реалізацію задуму художника у місцевої адміністрації забракло коштів. Коли Осадчук побачив остаточний варіант, потрапив до лікарні з інфарктом. Від авторства пам"ятника відмовляється: "Це пам"ятник не Бандері, а тим, хто його таким зробив". На відкриття монументу не поїхав.
Місто Дубляни Львівської області, 2004 рік
73-річний скульптор Ярослав Лоза у співавторстві з 30-річним сином Володимиром створювали пам"ятник три роки.
- В образі Бандери хотілося передати рішучість, відвагу, поступ. Рука, покладена на серце, означає, що він віддає його Україні. Про те, що схожий на Леніна, кажуть лише мистецтвознавці. Бо то стиль такий. Я працював у реалістичній манері. Хотів, щоб скульптура була близькою до звичайних людей, адже пам"ятник будували за народні кошти.
Тернопіль, 2008 рік
Над пам"ятником скульптор Роман Вільгушинський, 46 років, працював понад рік.
- Бандера стоїть на фоні символічного вихру чи то прапору з гребенями національно-визвольних змагань. Хотів створити образ не поета, не митця, а політичної фігури, борця - вольового, в пориві. Поставили стільки пам"ятників Леніну - в різних позах, іпостасях - що зараз хоч би що ти зробив, витвір автоматично нагадуватиме Ілліча.
Місто Бережани Тернопільської області, 1995 рік
Львів, 2007 рік
2000-го Микола Посікіра, 63 роки, виграв конкурс на виготовлення монумента. Фігуру Бандери ліпив півроку. Пам"ятник встановили, але весь комплекс ще не завершений.
- Ветерани вимагали, казали, що можуть не дожити, - розповідає скульптор. - Люди звикли до фотографії, де Бандера - молодий із широким чолом. Але насправді він маленького зросту, з видовженим обличчям. У створенні портрету я використав його посмертну маску. Хотів підкреслити його цілеспрямованість - рису будь-якого революціонера. Бандера був лівшою. Часто тримався за полу лівою рукою. Якщо людина за все своє життя бачила лише Леніна, то він їй скрізь сниться.
×
Комментарии