Верховна Рада ухвалила у середу постанову про виконання резонансної резолюції Парламентської асамблеї Ради Європи "Функціонування демократичних інституцій в Україні", за яку та проголосувала 26 січня. Резолюція передбачає застосування до України санкцій в разі, якщо Київ не дослухається до висловлених у ній зауважень.
Основною вимогою Страсбурга є припинення кримінального переслідування Тимошенко та Луценка. ПАРЄ рекомендувала змінити статті 364 та 365 Кримінального кодексу, за якими їх засудили, обох звільнити та дозволити їм брати участь у наступних парламентських виборах. Насамперед невиконання Києвом цього пункту може спричинити санкції асамблеї.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Справою Тимошенко Україна псує свій імідж - євродепутат
Очевидно, що Янукович не збирається ці рекомендації виконувати. Ухвалена після кількамісячної тяганини постанова Верховної Ради з загальними рекомендаціями уряду - це спектакль для європейців. Зрозуміло, що нинішній український парламент жодної ролі в ухваленні рішень в Україні не грає. І не тільки щодо Тимошенко з Луценком - не депутати вирішують і щодо інших суттєвих вимог ПАРЄ. Це зменшення нинішнього п'ятивідсоткового бар'єру на виборах до Верховної Ради, скасування заборони на утворення виборчих блоків та на участь у виборах засуджених за незначні злочини, покращення ситуації з корупцією, судочинством, реформи прокуратури. Якби українська влада справді мала намір виконувати і вимоги січневої резолюції, і зобов'язання України як члена Ради Європи загалом, то жодних парламентських постанов для цього не знадобилися би.
Навряд чи на Банковій не розуміють, що примітивними спектаклями Верховної Ради на позицію європейців не вплинеш. Схоже, Янукович уже змирився з імовірністю санкцій. Це стало б його черговою "перемогою" на європейському напрямку після відмови Євросоюзу підписувати з Україною Угоду про асоціацію. Щоправда, максимальне покарання з боку ПАРЄ – це позбавлення права голосу членів делегації Верховної Ради. Виглядає дрібницею, проте подія дуже рідкісна і всеєвропейський резонанс буде гарантовано.
Питання лише в тому, коли українське питання буде розглянуто асамблеєю. Принаймні, його немає у порядку денному наступних засідань ПАРЄ, що відбудуться в кінці квітня. Так що час у Януковича ніби ще є. Але бажання немає й близько.
Комментарии
10