Для того, аби щось зробити на селі, його треба знати, розуміти, відчувати. Дуже актуальне сьогодні питання води. Через погодні умови, що склалися, у багатьох областях пусті криниці. Потрібно робити серйозну державну програму "вода для села". Сьогодні світ практично не користується криницями, скрізь свердловини. А у нас свердловин майже нема. Друге — це газифікація населених пунктів і дороги. У дороги треба вкладати. Від держави лунали обіцянки про централізовані вкладення, збільшення акцизного збору. Коштів зібрали більше, але доріг не стало. Бо районні автодори стали якимись вторинними, третинними.
У селі значно більшою повинна бути роль громад та громадських організацій. Вони мають приймати рішення чи вигідна їй та чи інша пропозиція держави. У місті Ладижин Вінницької області коли зрозуміли, що з проведенням медичної реформи у лікарні нестане родильного та хірургічного відділень, громада на неї не погодилась. Від цього усі лише виграли.
Є ще одна проблема, яку всі замовчують - це маленькі віддалені депресивні села. Їх одиниці, але вони є. І тут має бути тільки державна підтримка. Якщо у віддалене село не ходить автобус, повинні бути державні програми, які фінансували б цей маршрут. Насправді це копійки, а не мільярди чи мільйони гривень. Але люди у таких селах обділені навіть цим. Допомогти їм може лише держава і вона зобов'язана це зробити.
Я проти продажу землі. Весь світ працює на оренді і це всіх влаштовує. У 1991 році я потрапив на стажування у США. У фермера було 200 га своєї землі, а 200 в оренді. Я питаю його: "Пол, а чому ти не купуєш тих 200 гектарів, які орендуєш, вони ж продаються?" Він каже: "так, продаються. Але навіщо? Я за ці гроші краще куплю нового комбайна". Ця тема сьогодні цікава купці людей, які хочуть на ній заробити. Що справді нам потрібно — так це новий земельний кадастр, повторна оцінка землі. Нинішня не відповідає її якості. Одна і та сама земля у різних регіонах по різному оцінена. І цим обділені дуже багато людей. Ціна землі значно вища тієї, яку ми маємо на сьогодні з усіма коефіцієнтами. Також потрібно збільшувати орендну плату за користування землею.
ДИСКУСІЯ: Колгоспи однозначно не потрібні, а земля має продаватися
На селі потрібно повернутися до того пенсійного віку, який був до цього. Він був правильно прорахований. Не кожна людина в селі сьогодні може пропрацювати до 60-65 років. Створіть такі умови, щоб людина у такому віці могла бути працездатною, тоді проблем нема.
Микола КУЧЕР, директор аграрної компанії "Зернопродукт", кандидат сільськогосподарських наук
Комментарии
5