Владу попереджали: цьогоріч держборг Украни перевищить 100% ВВП
Ще 2022 серед економістів велися дебати щодо реструктуризації державного боргу України. Це було можливо зробити, враховуючи фактор війни і всіх її наслідків. Тоді можна було скоротити борг на 50%. Однак - українська влада вирішила нічого не робити, і це може призвести країну до дефолту. Чому?
Ну і ще про одне моє попередження, яке зараз підтвердив МВФ.
...загальний розмір держборгу України у 2025 році вперше перевищить критичну позначку у 100% ВВП. А якщо точніше, то держборг досягне 110% ВВП
Згідно з прогнозами фонду, загальний розмір держборгу України у 2025 році вперше перевищить критичну позначку у 100% ВВП. А якщо точніше, то держборг досягне 110% ВВП. 2022-го року я писав, що протягом кількох років війни, якщо не робити потрібних кроків, держборг України досягне критичного рівня в 100% ВВП і більша частина - це буде зовнішній борг в іноземній валюті, а не внутрішній у гривні.
Пам'ятаю, як на неформальній зустрічі з одним високопосадовцем, я застосував усе своє красномовство, щоб переконати його у простій істині: єдиний варіант для України - це системне списання та реструктуризація держборгу в рамках Паризького та Лондонського клубу кредиторів. При чому списання боргу на рівні щонайменше 50%.
Для досягнення цієї мети ми маємо весь набір аргументів: війна як глобальний форс-мажор, окуповані території, мільйони біженців за кордоном та внутрішньо переміщених осіб. Якщо цього не зробити, буде критичний рівень держборгу 100% ВВП. А якщо зробити, отримаємо відносно оптимальний рівень держборгу 60-80% ВВП.
У відповідь пролунав аргумент: ось війна скоро закінчиться і тоді поговоримо з кредиторами, вони з нами надовго, не хочемо з ними псувати стосунки
У відповідь пролунав аргумент: ось війна скоро закінчиться і тоді поговоримо з кредиторами, вони з нами надовго, не хочемо з ними псувати стосунки. Я тоді лише зазначив, що коли історичне вікно можливостей зі списання держборгу 2022 року закриється, ніхто нам уже не спише 50% боргів.
Історія все розставляла на свої місця: вікно можливостей зачинилося, списали лише частину боргу, і це не врятувало нас від критичного рівня заборгованості. За якою маячить або дефолт, або нова реструктуризація, але на жорсткіших умовах. Тим більше, що розраховувати на значне зовнішнє фінансування на треку війни, що залишився, і на відновлювальному періоді після - вже не доводиться.
Коментарі