Україна: перша за смертністю, остання за народжуваністю. Відставити паніку

Нові дані ЦРУ щодо демографічної ситуації в Україні шокують. Війна, стрес, нестабільна соціальна політика... Ми вимираємо - чи таки є шанс на щасливе майбутнє української нації?

"Ми всі помремо. Українська нація вмирає. Нам кінець". Десь такий спектр почуттів викликало дослідження ЦРУ про смертність та народжуваність у світі. Одразу хочу пояснити чи не найбільш популярну маніпуляцію, про "лінивих украіночок, які не хочуть народжувати по 3-5 дітей заради відтворення нації". І тому одразу ми звернемось до науки. До оцінок демографині Елли Лібанової в одному із інтервʼю "Суспільному". З чим повʼязана висока смертність?

В Україні підвищена смертність населення, і це не тільки через загибель внаслідок російської агресії, а й через стрес, в якому перебувають українці під час війни

"В Україні підвищена смертність населення, і це не тільки через загибель внаслідок російської агресії, а й через стрес, в якому перебувають українці під час війни. Збільшуються інфаркти, інсульти та інші захворювання". Тож паління, вживання алкоголю, відсутність рухливого способу життя і постійний перегляд горе-блогерів із заголовками "Визначена дата капітуляції. Нам кінець!" або "Все, Захід нас здає! Втрачаємо незалежність!" - вбиває відчутну кількість українців. І це не жарти.

Друге, народжуваність. Народжуваність завжди іде від гарантій безпеки і елементарної впевненості у завтрашньому дні. З гарантіями безпеки - після того, як породіллі гинули з немовлятами у пологових, а ракети вбивали у повному складі родини - думаю, все ясно. Чимало хто просто відклав народження дітей до кращих часів. Тим паче, у кожного є досвід бабусі, прабабусі, які народили по кілька дітей. Але скільки їх дожило бодай до повноліття через різні форми геноциду окупантів в попередніх війнах? І які депресії переживали ці матері від втрати дітей? І як це впливало на тих, що вижили? Моя бабуся гостро переживала смерть братика від голодомору 1946 року. Разом із сестрою вони отримали "на памʼять" животи дистрофіків на все життя. Як підсумок - вони народили лише по одній дитині і опікувались ними як квочки до смерті.

Щодо економічної впевненості. Я завжди сміялася з тези "дал Бог зайку, даст и на лужайку". І маю свій аргумент: посій "лужайку", то прибіжать гризуни будь-яких форм та мастей. Якщо Україна вирішить питання запуску економіки і створення робочих місць після війни - частина наших жінок, які зараз сидять на німецькій соціалці, прискачуть сюди тільки так. Тут же цитата Лібанової.

Що стосується народжуваності, як не парадоксально - це мережа дитячих садків, дошкільних закладів, покращення можливостей виховання дітей в позашкільних закладах

"Що стосується народжуваності, як не парадоксально - це мережа дитячих садків, дошкільних закладів, покращення можливостей виховання дітей в позашкільних закладах. Це можливість для жінок та чоловіків працювати й заробляти. Держава має допомагати з житлом через іпотеку та різні кредити - формування нової моделі забезпечення житлом. Так само з орендованим житлом, права орендаря і права орендодавця мають бути належним чином захищені", - говорить професорка.

Утім, є одне але. І перше, і друге питання явно не розуму Зеленського, Єрмака, та того шлаку, який зараз прийшов в уряд. Тож, як і для кожного поствоєнного суспільства, нам потрібен адекватний уряд з розумінням, куди рухати економіку.

Чи варто боятися, що нас стане менше? Я завжди кажу, краще менше, але якісніше. Краще в країні буде 30 мільйонів людей, але вони розумітимуть, хто ми, що ми - та яка наша ідентичність. Аніж 70 мільйонів амеб, частина з яких мріє стати росіянами і постійно зупиняє будь-які реформи та зближення з Європою. Попри всі виклики і труднощі, ми один із найбільших народів на континенті. Але варто врешті подумати про своє національне амплуа, економічні фішки та основних партнерів для свого просування. Хто це буде?

Норвегія, Фінляндія, Чехія та Словенія змогли вигризти своє місце у ХХ столітті. По суті, перезібрати себе з новими сенсами і стати привабливими для іноземних партнерів та їхніх інвестицій. При чому в кожній із цих країн небагато населення, але їхній голос зараз важливий і в них є чого повчитись. Норвегія - зробила квантовий стрибок від країни рибалок до високотехнологічної економіки. Фінляндія має зразкову освіту. Чехія - промисловий хаб. Разом зі Словенією вони зробили ставку на креативні економіки, і це дає новий імпульс. Тому не такі страшні дослідження ЦРУ, як розуміння, що з цим робити далі.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі