Мирний план трампістів: якби Росія хотіла, якби Україна могла
Аналітики-республіканці розробили простий план, як швидко і безболісно припинити війну між Росією та Україною. От тільки чи прийнятний він хоча б для однієї з країн?
Адміністрація Байдена є провідним військовим та економічним партнером України після повномасштабного вторгнення Росії 24 лютого 2022 року, вона підтримує та ініціює санкції проти Росії та країн, які надають допомогу російській військовій машині - зокрема, Китаю та Ірану. Водночас, адміністрація Байдена ніколи не оголошувала своєю метою військову поразку Росії, що перетворило цю війну на "нескінченну".
Ця нечіткість цілей адміністрації Байдена в Україні була головною лінією, на якій базувалася критика лідерів республіканців. Найдетальніший план був розроблений прореспубліканським аналітичним центром America First Policy Institute (AFPI). Його написали генерал-лейтенант у відставці Кіт Келлог і Фред Флейц, обидва служили в Раді національної безпеки.
План передбачає, що США продовжать військову підтримку України лише за умови, якщо вона погодиться приєднатися до мирних переговорів. Тим часом Росію запросили приєднатися до мирних переговорів і попередили, що в разі відмови США навпаки, посилять військову підтримку України
План передбачає, що США продовжать військову підтримку України лише за умови, якщо вона погодиться приєднатися до мирних переговорів. Тим часом Росію запросили приєднатися до мирних переговорів і попередили, що в разі відмови США навпаки, посилять військову підтримку України. Однак цей мирний план має серйозні хиби.
По-перше, передбачається, що українці погодяться відмовитися від вступу до НАТО в обмін на мир. Така відмова вимагає згоди більшості у 2/3 голосів для зміни Конституції України. Українці не довіряють західним "гарантіям безпеки" після того, як гарантії безпеки, які вони отримали в Будапештському меморандумі, в обмін на відмову від третього за величиною арсеналу ядерної зброї в світі, були проігноровані США і Великою Британією та зневажені Росією в 2014 році.
З трьох варіантів нещодавнього українського опитування щодо ставлення українців до територіальних поступок той, за яким Україна більше не прагне членства в НАТО, був найменш популярним - проти нього виступили 54% українців. Дві інші пропозиції, які передбачали вступ України до НАТО в обмін на прийняття певної форми територіального компромісу, не підтримали 38% і 33% опитаних.
Більшість європейських держав, але особливо чотири скандинавські та три балтійські країни, Польща та Румунія - дивляться на війну в екзистенційних термінах. Ігнорування цих дев'яти країн і решти Європи спричинить розкол у НАТО
По-друге, Вашингтон на цей план піде самотужки, не консультуючись і не співпрацюючи зі своїми європейськими союзниками. Більшість європейських держав, але особливо чотири скандинавські та три балтійські країни, Польща та Румунія - дивляться на війну в екзистенційних термінах. Ігнорування цих дев'яти країн і решти Європи спричинить розкол у НАТО і безповоротно зашкодить трансатлантичним відносинам.
По-третє, команда Трампа заявила, що Європа повинна мати справу з Україною, тоді як США повертаються до Азії та зосереджуються на Китаї. Це помилкове припущення базується на думці, нібито китайсько-тайванський та ірано-ізраїльський конфлікти є окремими від російсько-української війни. Але це не так: Китай є головним військовим спонсором війни Росії, за ним йдуть Іран і Північна Корея. Іран і Росія прагнуть знищення Ізраїлю та України відповідно.
По-четверте, план припускає, що Вашингтон має достатні важелі тиску на Україну та Росію для того, щоб вони розпочали мирні переговори. Це частково правильно щодо України, і геть помилково - щодо Росії.
Президент України Володимир Зеленський заявив, що Україна продовжить воювати і без військової допомоги США. Україна залучатиме свій військово-промисловий комплекс і волонтерський сектор, а також військову допомогу європейських членів НАТО та ЄС. ЄС, а не США, є найбільшим постачальником економічної, фінансової та енергетичної допомоги Україні. Без допомоги США Україна могла б продовжувати захищати 80% території, яку контролює Київ. Але, як визнав Зеленський, Україна не змогла виграти війну і звільнити свої території.
У Зеленського мало простору для маневру. 52% українців, як тих, хто підтримує, так і тих, хто виступає проти територіальних поступок заради миру, вважають, що метою російського вторгнення є знищення української нації та української національної ідентичності, русифікація українців та перетворення їх на росіян. 62% з обох груп українців вважають, що метою Росії є геноцид і фізична ліквідація більшості українців.
Найбільшою перешкодою для мирного плану США є Росія, незалежно від того, чи вона віддає перевагу Трампу перед Байденом. Оскільки Байден відходить убік і підтримує Камалу Гарріс як кандидатку від Демократичної партії, російські ЗМІ в паніці.
Путін вважає, що Росія виграє війну, бо вона має більшу стійкість і політичну волю, ніж Захід. За день до мирного саміту Зеленського у Швейцарії, Путін окреслив свої умови для мирних переговорів, які полягають у виведенні українських військ з усієї території Луганської, Донецької, Запорізької та Херсонської областей (останні три лише частково окуповані Росією) України а також відмовитися від вступу в НАТО. Віце-президентка США Гарріс назвалп пропозиції Путіна "маніпулятивними" та "абсурдними".
Говорячи про мирний план Трампа, прессекретарка МЗС Росії Марія Захарова заявила: "Необхідно відокремити передвиборчу риторику від заяв урядовця, наділеного відповідними повноваженнями. Якщо говорити про те, чи можливе вирішення конфлікту, давайте будемо реалістами". Трамп заявив, що у нього є рішення для довготривалого близькосхідного конфлікту: "Вони досить довго готувалися до "угоди століття", але вона нічим не закінчилася".
Команда Трампа і Кремль мають несумісні цілі. Російські еліти в один голос говорять про мету знищити українську державу та українську ідентичність через примус до беззастережної капітуляції України
Команда Трампа і Кремль мають несумісні цілі. Російські еліти одноголосно говорять про мету знищити українську державу та українську ідентичність через примус до беззастережної капітуляції України. Росію не задовольнить лише п'ята частина української території, оскільки Кремль вимагає контролю над важливими для російської імперської націоналістичної міфології Києвом, Харковом, Одесою та Дніпром. Заступник голови Ради безпеки Росії Дмитро Медведєв заявив: "Тільки повна і беззастережна капітуляція. І тепер потрібно діяти так само - примушуючи колишню Україну до миру виключно на російських умовах".
Мирний план Трампа не враховує давні російські імперські націоналістичні плани та мету вторгнення - замінити незалежну українську державу меншою Малоросією. Анексія Росією Криму, Донбасу та південного сходу України (Новоросії) не підлягає обговоренню, неодноразово заявляв президент Росії Володимир Путін.
Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров назвав викладену в Швейцарії українську Формулу миру, яка передбачає виведення російських військ з усієї міжнародно визнаної території України абсолютно неприйнятною для Кремля. Лавров підтримав, неправильно витлумачивши позицію сенатора США Джея Д. Венса, як "планування скоротити військову та економічну підтримку України з боку США", якщо Трамп і він будуть обрані. Як зазначалося раніше, їхній мирний план передбачає скорочення військової допомоги Україні лише у випадку, якщо Україна відмовиться, а Росія погодиться взяти участь у мирних переговорах.
Ще однією великою перешкодою є Російська православна церква, одна з головних опор режиму Путіна. РПЦ підтримує війну через свої Telegram-канали, релігійні друковані та електронні ЗМІ, збір коштів для солдатів і ветеранів, участь в офіційних церемоніях, присвячених війні, через цензуру та репресії проти антивоєнного духовенства, а також блокування священникам дозволів відправляти чин похорону лідерів опозиції, таких як Олексій Навальний. Російська православна церква розширила свою юрисдикцію на окуповані українські землі, витіснивши Українську православну церкву.
27 березня Всесвітня Російська Народна Рада (ВРНР) випустила указ про повну підтримку "священної війни" проти "сатанинського" Заходу, який нібито контролює Україну. ВРПЦ описала звільнення ядра Святої Русі (тобто України) як мандат, даний Росії Богом.
...Росія планує встановити в Києві проросійський маріонетковий режим. "Визволення" України призведе до "відновлення єдності всеросійського народу", тобто до заміни українців малоросами
ВРПЦ закликала повернути всю Україну під канонічний контроль Російської Православної Церкви, звідки її було виведено Константинополем у 2018 році. У "звільненій" Україні не буде місця "русофобському" режиму; тобто Росія планує встановити в Києві проросійський маріонетковий режим. "Визволення" України призведе до "відновлення єдності всеросійського народу", тобто до заміни українців малоросами.
Декрет WRPC засудила Всесвітня Рада Церков (18 квітня). Польський аналітичний центр описав указ як створення "основи для агресивної та експансіоністської державної ідеології, з якої Кремль живиться" та проводить релігійну й месіанську загарбницьку війну. Мирний план AFPI мало розуміється на коренях війни Росії проти України. План, швидше за все, буде проігнорований Україною через громадську думку та недовіру до Росії. Цей план також категорично відкине й Росія, оскільки він не дозволить їй досягти своєї геноцидної мети - знищення України та української ідентичності.
Коментарі