Що насправді означає дефолт Росії

Наслідки можливого дефолту РФ із зовнішнього боргу через санкції можуть бути "значною мірою символічними"

Аналітика Українського інституту майбутнього. На початок 2022 року весь борг Росії із зовнішніх зобов'язань становив $478 млрд. Через блокування міжнародних золотовалютних резервів країнами ЄС, Канади, США та Японії, Росія скоротила технічну можливість робити платежі за своїми зовнішніми боргами. Тому Путін дозволив виплачувати "недружнім країнам" валютні борги у національній валюті (рубль) – і на початку квітня Росія розплатилася зі США рублями.

Невиконання Росією своїх зобов'язань може насамперед торкнутися компанії з державною участю

Боргові дефолти ускладнюють і підвищують вартість запозичення в майбутньому, враховуючи збитки. Невиконання Росією своїх зобов'язань може насамперед торкнутися компанії з державною участю. Наприклад, в емісійних документах "Газпрому" написано, що МБРР може вимагати від "Газпрому" рівної та пропорційної застави активів щодо боргу Російської Федерації. Таким чином, кредитори можуть спробувати накласти арешт на закордонні активи "Газпрому", а також на платежі "Газпрому" від покупців російського газу.

Для росіян дефолт (в теорії) загрожує:

- знеціненням російської валюти;

- високим зростанням інфляції та підвищенням цін на товари та послуги;

- значним підвищенням кредитних ставок;

- затримкою бюджетних виплат пенсіонерам, бюджетникам, одержувачам соцдопомог;

- заморожуванням підвищення пенсій, зарплат, соцвиплат;

- перебоями із постачанням товаром, дефіцитом товарів.

Те, що зараз станеться, це не дефолт у буквальному значенні слова. Це технічний дефолт

Те, що зараз станеться, це не дефолт у буквальному значенні слова. Це технічний дефолт. Росія має кошти на обслуговування боргу, але не має технічної можливості для цього. Наслідками технічного дефолту для Росії можуть стати неможливість міжнародних позик та контактів з Міжнародним валютним фондом.

Щодо країни, яка допустила дефолт, також розпочинаються судові розгляди. Кредитори не просто судяться з боргових зобов'язань, а й на етапі виконання судового рішення ініціюють арешт активів за кордоном, наприклад, дипломатичної власності (будівлі посольств та консульств). Якщо держава оголошує дефолт – це підстава для пред'явлення вимог щодо всіх облігацій та інших боргів, що є в обігу. Тобто, замість $234,85 млн, що мають бути виплачені 23 червня 2022 року до погашення, можуть бути пред'явлені вимоги на весь обсяг державного боргу Росії, а це вже $40 млрд (3% ВВП Росії). Щоправда, це можливо лише на ту суму, яку контролюють іноземні кредитори.

Насправді ж, наслідки можливого дефолту Росії із зовнішнього боргу через санкції можуть бути "значною мірою символічними". Росія і так не має можливості займати на зовнішніх ринках, рейтинги знижено. Інвесторів найближчими роками не бачити. Активи Росії там переважно вже заарештовані. Економічна активність із зовнішніми партнерами обмежена. Рубль зміцнюється через значний профіцит у торговому балансі, і Росія продовжуватиме отримувати надприбутки від продажу енергоресурсів, доки не буде введено або повне ембарго, або загороджувальне мито на весь прибуток від продажу нафти і газу. Ось тоді Росії не уникнути реального дефолту з усіма наслідками, що описані вище.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі