Ми живемо в п'яту хвилю падіння імперій
Росія зібрала всі сили для останнього стрибка, але він остаточно знищить її
Перша хвиля падіння імперій: кінець XVIII і ХІХ століття. Деколонізація в обох Америках, занепад (після Наполеонівських воєн) морських імперій Іспанії та Португалії.
Друга: кінець ХІХ — початок ХХ століття. Занепад Османської імперії, поступова втрата нею Балкан, північної Африки, Близького Сходу (завершення цього занепаду у Першій світовій).
Третя: зникнення германських імперій. Розпад Габсбурзької імперії після Першої світової, падіння Другої німецької імперії, її короткий реванш у 1930-1940-х, остаточний розпад германського імперського проєкту внаслідок Другої світової: кінець Третього рейху, поділ Німеччини, нейтралітет Австрії.
Четверта: розпад західних морських імперій — Британської, Французької, Нідерландської, Бельгійської. Створення на уламках цих імперій "європейських спільнот" (характерно, що це була від початку австрійська ідея ще у 1920-х — після кінця Габсбургів). Сучасна Європа — болісний процес перетворення імперії у транснаціональну спільноту національних держав.
П'ята: розпад Російської імперії.
Розпад імперій — процес тривалий, часто не менший, ніж їхнє становлення. Розпад Іспанської імперії зайняв понад століття. Розпад Британської — майже два століття. Розпад російської теж триває уже понад століття. І буде ще тривати.
Росія вижила тільки завдяки тому, що була континентальною, а не морською державою
Росія — єдина імперія з тих, хто починав Першу світову понад сто років тому. Вижила вона тільки завдяки тому, що була континентальною, а не морською. Але прийшов і її час.
Єльцинська доба для Росії була як Веймарська республіка для Німеччини. Коротка спроба побудувати "західне" демократичне суспільство на уламках імперії. Спроба в Німеччині провальна, бо спиралася на комплекс образи від поразки. Це призвело до реваншу імперії. Так виник германський Третій рейх.
Проблема "третіх царств" в одному: вони занадто вірять у минулу велич
Так виникло і путінське "третє царство" — після Романових (перше) та більшовиків (друге). Але проблема цих "третіх царств" в одному: вони занадто вірять у минулу велич. Вони занадто прагнуть відновити те, що давно пішло в небуття. Вони збирають останні сили для останнього стрибка. Але цей стрибок їх остаточно знищує.
Те, що для Гітлера було поразкою у Першій світовій, те для Путіна було поразкою у холодній війні. Поразка ж у нинішній війні остаточно знищить імперію. Рух історії невблаганний.
Коментарі