Не дозвольте війні вкрасти ваші сни. П'ять порад, як подолати безсоння
Сон лікує і відновлює сили
Сирени, емоції, тривога, поганий сон. Такою є сьогоднішня наша дійсність. Навіть ті, хто зараз у благополучних містечках Європи, також живуть і сплять у тривозі.
Саме сон дуже тісно пов'язаний з нашими емоціями, стресом та фізичним здоров'ям. Присутність сильних негативних емоцій сприяє накопиченню нейромедіаторів збудження в нейронах, що спричинює гіперактивацію нервової системи та пригнічення всіх механізмів засипання. Навіть при засинанні сон поверховий, нетривалий (раннє прокидання о 4−5 годині) і не дає відчуття відпочинку.
Такий стан називають стресовою інсомнією (безсонням).
Сон – це ліки. Сон лікує і відновлює сили. Навіть якщо сирена будить вас по декілька разів за ніч, намагайтеся "наспати" протягом доби хоча б сім годин. Проте компенсувати вдень варто коротким сном, приблизно 15 хвилин, після нього буде відчуття енергії.
Намагайтеся "наспати" протягом доби хоча б сім годин
Але багатьом заснути важко через гнітючі думки, і сон поверховий, з частими пробудженнями.
Що може сприяти кращій якості сну?
1. Намагатися, по можливості, не дивитися сцени війни та страждань. Так, ви скажете, що це неможливо. Але це можливо.
2. Вівсяна молочна каша на вечерю. Або молочно-банановий коктейль з ложечкою меду (цукру). Або тепле молоко з ложечкою меду (цукру). В молоці є амінокислота триптофан, з якої шляхом біохімічних перетворень синтезується мелатонін, а мед (глюкоза) допомагає цю амінокислоту транспортувати до мозку.
3. Якщо є змога, прийміть теплий душ, або покладіть грілку чи півторалітрову пляшку з гарячою водою під ноги. Грілку або пляшку добре загорнути у натуральну тканину.
Якщо є змога, прийміть теплий душ, або покладіть грілку чи півторалітрову пляшку з гарячою водою під ноги
4. М'яка зігріваюча пов'язка на очі.
5. Якщо є змога, використовуйте прості засоби з легким заспокійливим ефектом:
- таблетку магнію з вітаміном В6;
- чаї: з ромашки, лаванди, меліси, звіробою (можна з ложечкою меду або цукру);
- більш виражені властивості мають настойка півонії (мій улюблений засіб) або собачої кропиви (пустирника): неповна чайна ложка (10−15 крапель) на пів склянки теплої води. Можна цю настойку давати і підліткам з 12 років – по 1 краплі на рік життя.
- таблетку з екстрактом валеріани або настойку/екстракт – так само, 10−15 крапель на пів склянки води.
Всі ці трав'яні чаї та засоби не мають клінічно доведених ефектів впливу на сон, проте мають доведені транквілізуючі (заспокійливі) ефекти.
Коментарі