Історія любить знущатися. Кремль дедалі глибше затягує у вирву

Росія шукає вихід, який не виглядав би поразкою

Історія любить знущатися. Ось Кремль, скориставшись паралічем Заходу, спробував побудувати європейський порядок, який працював би на самодержавство. Чи не дотепно! Захід прокинувся і не погодився. У результаті Росія сама себе загнала в ситуацію, коли треба йти на зіткнення із західним світом або відступати. "Принципові російські стурбованості виявилися проігнорованими", – обурюється президент Путін. Але при цьому він додає: "Сподіваюся, що зрештою знайдемо рішення".

Сумнівів немає: Кремль почав шукати вихід, який не виглядав би поразкою. Міністр Лавров вкотре вимагає від Заходу пояснити "по-чесному", що вони там мають на увазі. Враження, що Москва тягне час: вибратися з глухого кута завжди болісніше, ніж туди залізти.

Вибратися з глухого кута завжди болісніше, ніж туди залізти

Вашингтон і НАТО, втомившись від російської гри в "напругу", вирішили, що вона означає війну. Тому треба до війни готуватись. Справа дійшла до такого розпалу, що відмова від війни тепер для Росії означатиме поразку. А їхню перемогу! Ото вляпалися! Адже Путін явно сподівався вирішити справу у межах погроз, але не війни.

Чим би не завершилося випробування на те, хто здригнеться першим, джерело конфронтації путінської Росії із Заходом залишиться. Воно у їхній несумісності, у їхньому різному – до ворожості – баченні світу і своєї ролі у світі. А тому їхня будь-яка угода буде тимчасовою.

Є кілька обставин, які, мабуть, створюють Кремлю впевненість, що гра не закінчена.

Президент Байден не має впевненості. Вашингтону не вдалося сформувати непробивну єдність західної коаліції щодо санкцій. Німеччина і Франція, кожна по-своєму, зв'язують США руки. Берлін ставить свій економічний інтерес вище за солідарність. Спроби Берліна і Парижа відродити "нормандський формат" створюють суєту, підриваючи згуртованість західної відповіді. Президент Макрон зі своєю мантрою про "європейську систему безпеки" розмиває західну позицію. Коли ЄС отримує 40% свого газу з Росії, це змушує європейців прагнути угоди з Москвою.

Німеччина і Франція зв'язують США руки

Під тиском США їхні союзники погодилися на санкції, якщо Росія почне бити вікна. Але в чому ці санкції і коли їх застосовувати – у цьому у Європи єдності немає. Захід готовий до відплати за вторгнення Росії в Україну. Але важко об'єднати європейців у разі переходу Росії до "гібридних" атак.

Спроби західних лідерів умовити Путіна зняти напруженість, як це двічі намагався зробити Макрон і збирається робити британський прем'єр Джонсон, дають Кремлю надію, що до західних лав можна внести сум'яття.

Не можна недооцінювати роль західного "реалізму". Реалісти виходять із того, що Росію не змінити і тому варто прийняти її вимоги. Вони підказують як вчинити: потрібна негласна угода, яка включила б гарантії, що Україна залишиться на російській орбіті. Адже у світі вже була практика секретних протоколів!

Україна стала заручницею і прагнення Москви шантажувати Захід війною, і нездатності Заходу вирішити конфлікт між вигодою та принципами. Західні реалісти вважають, що здача України – нормальна ціна за свій спокій. У такому разі і Заходу доведеться платити ціну за відмову від своїх стандартів.

Тим часом кремлівський бліцкриг починає приносити Росії стратегічні програші. "Гарна робота, Володю!" – кажуть західні спостерігачі, вказуючи, що Росія повернула НАТО його місію. Орієнтуючись на торг зі США, Москва підриває французьку ідею "європейської безпеки", у якій Росії призначається вагома роль. Москва повертає США до Європи, змушуючи американців переглядати свої плани зробити основним супротивником Китай.

Кремлівський бліцкриг починає приносити Росії стратегічні програші

Росія вчить Захід використовувати кулак. Ряд країн – від Великої Британії до Данії – посилають у наш регіон або символічні підрозділи, або озброєння Україні. Змусити шведів мілітаризувати Готланд – треба було постаратися. Той факт, що 10 членів Ради безпеки ООН з 15 підтримали ініціативу США обговорити ситуацію шодо України (тільки РФ і Китай були проти) говорить про те, що Росія навряд чи може розраховувати на світову підтримку свого "проєкту" європейської безпеки.

Росія прагне довести, що можна досягати результату не силою, а погрозою зробити боляче. Інші дивляться і вчаться. Де гарантія, що Росія не стане об'єктом шантажу силою?

Чим жорсткіше Кремль заганяє Європу в кут, тим більше він будить у європейців бажання себе убезпечити і від зашморгу, і від російських обіймів. Навіть лояльні російські партнери, стоять перед вибором – Росія та Америка – оберуть Америку. Західні компанії, що працюють у Росії, починають міркувати про підготовку сценарію відходу. Щоб не опинитися в ситуації Exxon Mobil, якій довелося в рамках санкцій вийти із проєкту в Арктиці, втративши $200 млн.

Чим жорсткіше Кремль заганяє Європу в кут, тим більше він будить у європейців бажання себе убезпечити і від зашморгу, і від російських обіймів

Росія стала фактором згуртування американського істеблішменту, який домовився про санкції щодо російських банків. Заява Лондона про намір застосувати санкції проти російських компаній та олігархів може викликати сміх. Досі Велика Британія воліла не псувати стосунки з тими, хто до неї вливає гроші. Але заморожування активів Гуцерієва каже, що Лондон може бути серйозним.

Росія стала драйвером для набуття окремими країнами нової місії. Велика Британія, розпочавши активне стримування Росії, знайшла свій втрачений після "Брекзиту" голос. Іспанія раптом виявила у себе амбіції, надіславши кораблі в Чорне море.

Вашингтон та ЄС, розпочавши переговори з Катаром та Баку щодо створення альтернативних каналів постачання в Європу енергії, готують для Росії ще одну неприємність. А Німеччині все важче захистити свою вірність Ostpolitik.

Під ударом опинилися західні "іноагенти", які обслуговують кремлівські інтереси. Так, колишній канцлер Шредер, голова правління ради директорів Nord Stream-2, став у Німеччині об'єктом постійних нападок.

Москві доводиться думати, як вирішити конфлікт між мілітаризмом та використанням Заходу як економічного ресурсу. Нещодавня зустріч Путіна з італійськими інвесторами має сказати: вам нема чого боятися! Чи повірять вони?

Кремль фактично стверджує, що Росія – особлива цивілізація, яка має своє розуміння суверенітету та правил і готова переконувати у цьому світ "військово-технічними засобами". Що в такому разі Росія може очікувати від протилежної сторони? Тим більше, у російського опонента військовий ресурс є набагато потужнішим.

Кремлю вдалося переконати Захід у тому, що Москва – противник. Ціна втрат у результаті переходу Росії до категорії противника Заходу рано чи пізно переважить тактичні надбання. Росії доведеться мати справу зі стримуванням, яке більше не нагадуватиме імітацію боксерського поєдинку. Закон "бумерангу" працює і в політиці.

Росії доведеться мати справу зі стримуванням, яке більше не нагадуватиме імітацію боксерського поєдинку. Закон "бумерангу" працює і в політиці

"Вони поступляться", – переконують себе і Кремль провладні оглядачі. Я теж думаю, що "вони" поступляться. Але з другорядних питань, щоб поступово відвойовувати втрачене на головному полі.

Москва створює нову реальність, у якій Росії доведеться жити. Це буде не комфортна реальність. Адже Захід створив (нехай і не відпрацьований) механізм відплати, який можна зібрати будь-якої миті.

Закон вирви: потрапиш у неї, а потім кожне зусилля вибратися веде до того, що тебе затягує дедалі глибше.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі