Уряд схвалив проєкт держбюджету-2022. Який він

Нарешті ми повертаємося до динаміки, в якій жили до ковідного 2020 року, а саме - починаємо менше брати в борг

Уряд схвалив проєкт бюджету-2022 та подав його до Верховної Ради. Проєкт було подано вчасно - в останній день, передбачений законом. Це добре для бюджетного процесу, в активну фазу якого ми зараз увійшли.

Тож, бюджет-2022, який він?

По-перше, плановий дефіцит становить 3,5% ВВП. Різке скорочення (з 5,5% у 2021), безперечно, є правильним рішенням. Нарешті ми повертаємося до динаміки, в якій жили до ковідного 2020 року, а саме - починаємо менше брати в борг. Згідно з проєктом бюджету, ми платимо за відсотками більше, ніж беремо у борг. Це називається "первинний профіцит" і означає, що ми поступово скорочуємо свої борги та боргове навантаження.

По-друге, проєктом передбачається продовження тенденції до незначного, але все ж зниження частки доходів бюджету у ВВП (з 24,6% у 2021 до 23,6%). Принаймні, за прогнозом, на якому базується бюджет. Це теж добре, оскільки означає, хай і маленьке, але зниження навантаження держави на економіку. Держава менш ефективна, ніж приватний сектор, і в наших умовах вже й так перерозподіляє занадто велику частину національного багатства.

Втім, дохідна частина бюджету залежить від прийняття контраверсійного законопроєкту №5600. Проти багатьох його положень виступав бізнес та економісти, зараз цей законопроєкт узгоджується із суттєвими змінами в профільному комітеті Верховної Ради. Від того, в якому вигляді він буде прийнятий, залежить як виконання бюджету-2022, так і його вплив на економіку.

Загальна сума видатків бюджету-2022 складає 1 465,7 млрд грн

У свою чергу, загальна сума видатків бюджету-2022 складає 1 465,7 млрд грн.

Видатки на охорону здоров'я закладені на рівні 197 млрд грн або 3,8% ВВП (що на 36 млрд грн більше плану 2021 року). І хоча фінансування охорони здоров'я проєктом було збільшено, обсяг все ж не дотягує до заявлених державою як ціль 5% ВВП. З іншого боку, важливим є заплановане істотне збільшення зарплат для лікарів - до 22 500 грн у середньому або в 1,6 разів. Це є логічним та правильним кроком, зважаючи на виснаженість лікарів ковідним роком.

Важливий елемент бюджету - забезпечення 34 млрд субсидій на опалювальний сезон 2021/2022. Це передбачено як проєктом бюджету на 2022 рік, так і змінами до бюджету 2021-го, поданими урядом до Верховної Ради. Цієї суми має вистачити, щоб забезпечити людей субсидіями на час складної зими, яку нам готує РФ. Водночас, доступ до субсидій очевидно має бути полегшений. Важливо, щоб усі вразливі верстви населення реально їх отримали, а не залишилися сам на сам із зростанням платіжок.

Важливий елемент бюджету - забезпечення 34 млрд субсидій на опалювальний сезон

Оборонні та безпекові видатки закладені на рівні 5,95% ВВП (або 320 млрд грн). Питання полягає у тому, що значна частина збільшення цих видатків (~40%) - це міжнародна офіційна підтримка з США, Франції та Британії. Тобто зростання більшою мірою очікується за рахунок зовнішньої підтримки, від надання якої ми суттєво залежатимемо. А, власне, чисті видатки на оборону та безпеку були збільшені лише на +5,8%.

Питання виникають і до капітальних витрат, адже значна їх частина прямо прив'язана до ресурсного законопроєкту №5600. Найбільше від "можливих майбутніх" податкових надходжень з 5600 залежать: 70% видатків на розвиток транспортної інфраструктури, 52% видатків на розвиток стратегічної промисловості та 35% видатків на культуру. Фінансування об'єктів "Великого будівництва" (а саме закладів освіти та сфери культури) також значною мірою залежить від законопроєкту №5600.

Загалом, поданий урядом бюджет, є адекватним нинішній ситуації. Він повертає нас до стратегії систематичного зниження дефіциту бюджету та боргового навантаження. Що є критично важливим для стабільності нашої економіки. З іншого боку, занепокоєння все ж викликає значне покладання урядовців на суперечливий законопроєкт №5600, а також міжнародну фінансову допомогу по оборонці.

Зараз важливо зберегти та прийняти бюджет-2022 приблизно в такому вигляді, як він був поданий. Це важливо для забезпечення макроекономічної стабільності та розвитку країни.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Яцек Павліцький Редактор міжнародного відділу Newsweek Polska
Володимир Гевко Маркетолог
Майкл Дракман Директор Міжнародного республіканського інституту в Україні
Дар'я Лазарєва Експертка відділу клімату та транспорту ГО "Екодія"
Юрій Ніколов Співзасновник видання "Наші гроші"