Людина прагне створити бога. Тепер досконале – це штучне

ХХІ століття стає добою християнської метафізики навиворіт

Найцікавіше в сучасних утопіях не те, що людина хоче стати богом, homo deus, як в одній популярній книжці популярного філософа - а те, що вона прагне створити цього бога. Цей абсолютний інтелект, який нарешті дасть усі відповіді на всі питання.

ХХІ століття стає добою християнської метафізики навиворіт: не нескінченний бог створює скінченну людину - а скінченна людина прагне створити нескінченного бога.

Головне в цих утопіях - у знищенні знаку рівняння між "природним" і "досконалим", який домінував у більшості епізодів людської культури - за деякими винятками.

Тепер досконале - це не природне, а штучне, artificial. І що більш artificial, то більш досконале - в музиці, в естетиці, в інтелекті, в дизайні, навіть в людському тілі.

Я люблю штучне, без сумніву, але цей сьогоднішній крайній конструктивізм і крайня любов до штучного заходить занадто далеко, презирливо ставлячись до самого слова "природне".

Але якщо природу так ображають, то я на її боці. А в природі немає нічого абсолютного. Вона людяна у своїй скінченності і в своїй меланхолії. Абсолютним у ній є тільки цикл: весна, літо, осінь, зима - і знову весна.

Текст є постом автора у Facebook і не написаний спеціально для Gazeta.ua. Передруковується з дозволу автора.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Віктор Чумак Правник, колишній заступник генпрокурора
Андрій Римарук Ветеран, працівник фонду "Повернись живим"
Остап Українець Письменник, перекладач
Максим Кияк Експерт Ради зовнішньої політики "Українська призма"
Тарас Чмут Голова правління "Українського мілітарного центру"