Реформувати науку, а не дерибанити НАНУ

Академія наук – сталінсько-брежнєвський "науковий" заповідник

У ЗМІ оприлюднені вкрай невтішні висновки Держаудитслужби щодо масштабного неефективного і незаконного використання бюджетних коштів і майна Національною академією наук України, зокрема "отримання додаткового заробітку керівництвом".

НАНУ - одна з останніх нереформованих "академій наук" на посткомуністичному просторі (європейській його частині), справжній сталінсько-брежнєвський "науковий" заповідник і перешкода для масового розвитку наукових і технологічних інновацій в Україні. Це ще в більшій мірі стосується й трьох спеціалізованих "академій наук", що мають статус національних і фінансуються з держбюджету.

Для мене аксіома - Україна потребує радикального реформування усієї системи організації науки й інновацій відповідно до сучасних світових практик.

Наприклад, як було докорінно реформовано у Німеччині ще на початку 1990-х колишню "академію наук" комуністичної НДР.

Це єдиний шлях для відродження української науки у відповідь на сучасні виклики.

Зокрема зі створенням науково-технологічних й інноваційних центрів і трансформацією окремих життєздатних інститутів НАНУ в науково-технологічні кластери та інтеграцією частини інститутів з вищою школою університетів. Але ніхто не хотів чіпати всерйоз тему комплексної наукової реформи, поки на чолі НАНУ був її заслужений в давні часи і водночас "недоторканний" пристарілий президент.

А українська наука деградувала й далі і зрештою опинилася далеко на манівцях світової науки. Наші молоді наукові таланти знаходять свою реалізацію переважно за межами батьківщини, створюючи нові знання та інновації в чужих державах.

Радикальна реформа системи наукової діяльності в Україні за сучасними світовими взірцями, зокрема повна трансформація НАНУ, - це імператив для порятунку залишків української науки, її подальшого відродження та формування бази інновацій в країні.

Хочеться сподіватися, що у влади знайдеться політична воля саме для такої стратегії науково-інноваційного ренесансу в Україні, а не примітивного хижацького "дерибану" навколовладними кланами величезного майнового комплексу колись славетної української науки.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Віктор Чумак Правник, колишній заступник генпрокурора
Андрій Римарук Ветеран, працівник фонду "Повернись живим"
Остап Українець Письменник, перекладач
Максим Кияк Експерт Ради зовнішньої політики "Українська призма"
Тарас Чмут Голова правління "Українського мілітарного центру"