Чим корисна оливкова олія

Вживати потрібно максимум дві столові ложки в готову страву

Вперше припущення про можливий зв'язок між споживанням оливкової олії та тривалістю життя зробив в 1959 році американський фізіолог Ансель Бенджамін Кіз в своїй книзі "Харчуйтеся правильно і залишайтеся здоровими" (Eat Well, Stay Well).

Він порівняв харчування і показники здоров'я жителів острова Крит з харчуванням і здоров'ям жителів Фінляндії. Результати порівняння були настільки контрастними і переконливими, що фінський уряд провів ряд законодавчих змін для поліпшення якості харчування свого населення.

Зачинатель оливкового буму Ансель Кіз переселився в 1970 році в Італію, купив ферму біля Неаполя і зайнявся розведенням маслин. Він помер у 2004 році у віці 100 років і 10 місяців.

Вважається, що найбільш цінні сорти оливкової олії отримують від оливкових дерев 200−300-річного віку. До речі, після висадки, дерева починають плодоносити лише на сьомий-восьмий рік, і з кожним десятиліттям та століттям (!) їх урожайність росте.

Вважається, що найбільш цінні сорти оливкової олії отримують від оливкових дерев 200−300-річного віку

Оливкова олія на 60−85% (залежно від клімату і порід дерев) складається із мононенасиченої олеїнової кислоти, на 7−20% — із насиченої пальмітинової кислоти і на 5−10% — із незамінної лінолевої кислоти (тобто такої, яка в організмі людини не виробляється і має поступати з їжею).

В оливковій олії, на відміну від риб'ячого жиру, немає жирних кислот з групи Омега-3 і мало жиророзчинних вітамінів. Але вона має багато інших переваг: олеїнова і пальмітинова жирні кислоти не вимагають біохімічної переробки в печінці для включення в жировий обмін людини, на відміну від інших рослинних олій (соняшникової, кукурудзяної, виноградних кісточок і так далі).

Оливкова олія цінна своєю стійкістю до окислення, тому, як і сало, допустима для смаження (ще раз нагадую, що робити це потрібно вкрай рідко).

Скільки вживати? Мало. Одну, максимум дві столові ложки в готову страву. Оливкова олія дуже калорійна: майже 900 ккал в 100 г.

У поєднанні із невеличкою кількістю бальзамічного оцту або соку лимона оливкова олія має виражений жовчогінний ефект, тому добре додавати таку суміш до овочевих салатів.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Павло Шеремета Економіст
Віктор Чумак Правник, колишній заступник генпрокурора
Андрій Римарук Ветеран, працівник фонду "Повернись живим"
Остап Українець Письменник, перекладач
Максим Кияк Експерт Ради зовнішньої політики "Українська призма"