Михайло Гончар
Експерт з енергетичних питань, президент "Центру глобалістики"
05.06.2020
2772

Росія спричинила в Арктиці масштабну екологічну катастрофу

Нафтовидобуток в арктичній зоні вкрай ризикова справа

Розлив 20 тис. кубометрів пального в Норільську з ризиком потрапляння його в Карське море, отримує резонанс в американських ЗМІ.

Порівнюють з катастрофою нафтового танкера поблизу Аляски в 1989 році. Масштаб там був більший, бо з борту танкера вилилось 40 тис. кубометрів сирої нафти.

Але суть не в масштабі. Розлив нафти чи нафтопродуктів в арктичних умовах за своїми наслідками непорівнюваний з таким же розливом десь в теплих морях, де природа з часом очистить океан. В Арктиці в умовах низьких температур такі процеси практично не відбуваються.

Тому нафтовидобуток в арктичній зоні вкрай ризикова справа. А Росія вперто робить це в Заполяр'ї. Тільки в Баренцевому та Печорському морях вже видобувається майже 5 млн тон нафти на рік. Можна собі уявити масштаби можливої екологічної катастрофи у випадку техногенної аварії.

Видобуток ведеться по-російськи методом тяп-ляп з надією на "авось пронесет"

Арктичний нафтовидобуток потрапив під санкції США та ЄС у 2014 році після окупації Криму та вторгнення на Донбас. Високотехнологічне обладнання для видобутку важко видобувних запасів нафти потрапило під заборону постачання до Росії. Тому видобуток ведеться по-російськи методом тяп-ляп з надією на "авось пронесет". А це означає зростання ризиків техногенної аварії з розливом нафти. А тим більше що нафтопроводи та резервуари для операційного зберігання нафти в умовах танення вічної мерзлоти починають деформуватись. Власне, те що трапилось в Норільську якраз з цього розряду. Російські експерти наголошують: "Мы можем предполагать, что в результате аномально мягких температур могло произойти растепление мерзлоты, что привело к частичному проседанию опор, на которых стоит цистерна".

Тому інцидент в Норільську - провісник куди більш серйозних інцидентів.

ЄС варто було би подумати про те, щоб накласти заборону на імпорт нафти з РФ арктичного походження як доповнення до санкційного пакету. Щоб простимулювати Росію переглянути арктичні проєкти, а заодно забратися геть з України.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Віктор Чумак Правник, колишній заступник генпрокурора
Андрій Римарук Ветеран, працівник фонду "Повернись живим"
Остап Українець Письменник, перекладач
Максим Кияк Експерт Ради зовнішньої політики "Українська призма"
Тарас Чмут Голова правління "Українського мілітарного центру"
Погода