Карантин продовжили. Що потрібно зробити, щоб не вбити економіку?

Люди продовжують потерпати від наслідків обмежень

Уряд продовжив карантин до 11 травня. Будемо до себе чесними. Карантин будуть продовжувати ще багато разів. Подобається нам це чи ні. Незважаючи на благання бізнесу. Незважаючи на бідність людей, що втратили роботу.

Бо масові смерті людей - це страшна картина. Набагато страшніша, ніж зупинена економіка. Спалах смертей може зруйнувати політичне майбутнє будь-якого уряду та політичної партії. А слабка економіка - політично - це погано, але не так страшно.

Це зміниться коли соціологія покаже, що переважна більшість людей переймаються зупинкою економіки, а не ризиком зараження коронавірусом. Сьогодні більшість опитувань вже показують, що люди більше турбуються економічними наслідками карантину. Але різниця між прихильниками відміни карантину та прихильниками продовження ще є недостатньо великою.

У будь-якому випадку, потрібно надати фінансову підтримку тим людям, які продовжують економічно потерпати від карантину. Я пропоную ввести мінімальний базовий дохід. Наприклад, у половину середньої зарплати - 5000 грн. Тільки на період карантину. Для всіх. І пенсіонерів, і тих, хто втратив роботу або бізнес.

У тих регіонах, де рівень захворювання низький, можна послаблювати карантин

Потрібно також перейти від загального до таргетованого карантину. Ідея схожа на принцип таргетування інфляції, яке добре спрацювало в Україні в останні роки і знизило рівень зростання цін з 40% до 2-3%. При таргетуванні інфляції ми не опікуємось ціною на кожний товар та послугу. Ні, ми дозволяємо якимось цінам зростати, а іншим падати. Головне, щоб у середньому вартість типових витрат українця зростала повільно. Так само і з карантином. Нам потрібно таргетувати рівень захворювання в Україні. Головна мета, щоб ймовірність зараження кожної нової людини була низька, скажімо 2-3%. І всі обмеження держави мають бути розроблені таким чином, щоб контролювати цю ймовірність. У тих регіонах, де рівень захворювання низький, можна послаблювати карантин. У тих, де великий, потрібно робити його жорсткішим.

Щоб можна було застосовувати політику таргетування ймовірності зараження, необхідно впровадити систему масового тестування. Це потрібно, щоб знати рівень заражень.

Маємо запровадити три базові речі, щоб не вбити економіку і майбутнє України:

1. базовий дохід на період кризи;

2. масові тестування;

3. політика таргетування ймовірності зараження.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

1

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Марк Тіссен Оглядач видання The Washington Post
Девід Кларк Аналітик, колишній спеціальний радник по Європі в МЗС Великої Британії
Андрій Андрушків Експерт з управління, виконавчий директор Центру спільних дій
Агія Загребельська Засновниця громадського проєкту "Ліга антитрасту"
Андерс Аслунд Американський економіст