Спалах Covid-19 в УПЦ МП – той випадок, коли глупість і гріх самі себе карають

Православний фундаменталізм вбиває

Чи пов'язаний вірус з томосом? Як не парадоксально, пов'язаний.

Вбиває не лише ісламський фундаменталізм через "шахідів", але й православний фундаменталізм через самоназваних "мучеників".

Як так сталося, що Києво-Печерська лавра (намісник якої Павло тривалий час фактично заперечував небезпеку) стала епіцентром спалаху коронавірусу у Києві? Чому так?

На мою думку, це наслідок тенденції до фундаменталізму, яка в Українській Православній Церкві Московського патріархату спостерігається упродовж приблизно останніх п'яти років. Випадок Києво-Печерської лаври і менш помітні випадки Почаївської лаври і Іонінського монастиря у Києві, на жаль, не унікальні.

Фундаменталістські релігійні осередки в інших країнах також стали найбільшим джерелом зараження. Наприклад, на самому початку епідемії серед найбільш постраждалих країн була Південна Корея. Там найпотужнішим джерелом розповсюдження інфекції стала церква Шінчеонжі — одна з багатьох протестантських фундаменталістських сект у цій країні. Інший випадок — штат Нью-Йорк у США, який найсильніше у всій країні постраждав від Covid-19. Найчисельніші випадки захворювання на душу населення у цьому штаті сталися у графстві Рокланд. У самому місті Нью-Йорк друге за кількістю захворювань місце — це парк Бороу у Брукліні. Причина та сама — велика концентрація ортодоксальних юдеїв, для яких також характерні фундаменталістські погляди.

Я з самого початку помітив цю закономірність між Covid-19 і релігійним фундаменталізмом, і тому не був здивований, коли почали з'являтися сумні новини про зараження у монастирях УПЦ МП, які мають ті самі фундаменталістські тенденції.

Фундаменталізм — це по суті релігійний фанатизм, який має мало спільного з вірою

Зазначу, що фундаменталізм — це по суті релігійний фанатизм, який має мало спільного з вірою. Він відкидає можливість діалогу з сучасним суспільством. За своєю природою це досить секулярне явище, хоча воно й вважає секуляризм своїм ворогом. Фундаменталізм вдало імітує духовність, але є її спотворенням. Він має наслідком недовіру до науки, соціальних інститутів, розвиває параноїдальні настрої серед своїх послідовників і популяризує серед них різні конспірологічні теорії.

В УПЦ МП фундаменталізм нав'язується штучно. За попереднього предстоятеля, митрополита Володимира (Сабодана), ця Церква була однією з найбільш відкритих і здорових в Україні, і мала досить міцний імунітет проти фундаменталізму. А тепер за допомогою фундаменталізму очільники і спонсори цієї Церкви, використовуючи маніпулятивні ЗМІ на кшталт Союза православних журналістів, намагаються налаштувати вірян проти процесу об'єднання українського Православ'я. Їх логіка така: цей процес об'єднання — штучний, який наче здійснюється політиками і світовою закулісою. Тому вірні повинні не піддаватися йому, бо це компроміс для їх віри. Це абсолютно типова фундаменталістська логіка, яка частково спрацювала і загальмувала процес об'єднання українського Православ'я.

Але тепер саме ця логіка працює проти самої УПЦ МП і, на превеликий жаль, наражає на небезпеку велику кількість людей, які опинилися всередині цієї логіки. Багато людей там вірить, що вірус придумала світова закуліса, аби похитнути Православ'я. Тобто це та сама закуліса, яка з їх точки зору стоїть за українською автокефалією.

Вся ненависть УПЦ МП до Вселенського патріархата перекинулась на ту політику обмежень, яку він запропонував

До речі, тут ще спрацьовує ось який момент. Як відомо, автокефалію Православній Церкві України надав Вселенський патріархат. Він же перший ввів обмеження на звершення богослужіння — ще на початку пандемії. Це був дуже розумний крок, але він викликав купу негативних коментарів з боку православних фундаменталістів, в тому числі всередині УПЦ МП. Вся їх ненависть до Вселенського патріархата перекинулась на ту політику обмежень, яку він запропонував. В результаті цієї ненависті, а також віри в нісенітниці і горду самовпевненість ми маємо сплеск захворювань саме в фундаменталістських осередках.

Це той класичний випадок, коли глупість і гріх самі себе карають.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Майкл Дракман Директор Міжнародного республіканського інституту в Україні
Дар'я Лазарєва Експертка відділу клімату та транспорту ГО "Екодія"
Юрій Ніколов Співзасновник видання "Наші гроші"
Брайан Вітмор Cтарший науковий співробітник Atlantic Council
Іван Сидор Священник, секретар-референт Київської єпархії ПЦУ