Олігархи скуплять землю через підставних осіб

Потрібно надати можливість компаніям приймати участь у ринку з 2021 року

Прийнятий закон про землю повторить ваучерну приватизацію, коли купувати державне майно могли люди зі спеціальними сертифікатами. Тепер подібна ситуація із землею.

Ті, хто намагається захистити населення і не допустити розпродажу землі через обмеження юридичним особам, досягнуть протилежного: великі компанії та олігархи скуплять землю через підставних осіб. Це несправедливо та економічно неефективно.

Що потрібно зробити, щоб не допустити цього? Дозволити купівлю землі фірмам і компаніям з початку ринку, з 2021-го, а не з 2024 року.

Тепер детальніше.

31 березня 2020 року прийняли закон 2178-10 про обіг землі. Політично і концептуально - це історична подія і велика перемога прогресивних сил в Україні. До вчорашнього дня, Україна входила до шести країн, у яких немає легального ринку землі. Нелегальний звичайно є. Мораторій на ринок землі ввели 2001-го. Майже 20 років українці намагалися запустити ринок землі. Всі президенти пробували, прем`єр-міністри пробували, навіть Юлія Володимирівна. І ось нарешті вийшло!

Водночас обмеження, які залишаються на ринку землі, роблять його обрізаним і неефективним. Перші три роки юридичні особи - компанії - не зможуть купувати землю. Але економіка побудована на компаніях. Найбільша інновація в економіці за історію людства, після винаходу торгівлі та грошей, - це компанії. Вони дозволяють людям об'єднувати фінансові, інтелектуальні та технологічні ресурси і разом створювати більше доданої вартості. Виключення компаній з ринку землі - це удар по розвитку галузі.

Виключення компаній з ринку землі - це удар по розвитку галузі

Однак, люди, які звикли до сірих схем і мають вільну готівку, зможуть скористатись новим ринком для накопичення великих обсягів землі. Так само як у 1990 році певні групи людей захопили підприємства через ваучери, купуючи їх за безцінь та використовуючи підставних осіб. Цього разу землю можуть скупити через десятки чи сотні підставних осіб, кожна з яких придбає по 100 га. Ці схеми продовжать процес концентрації контролю над землею в Україні. Вони не будуть використовуватись чесним бізнесом, тому на ринку пануватиме обмежена конкуренція. Тобто, сьогоднішні власники землі не отримають справедливу ціну і будуть знов обмануті. А громади отримають менше податків. Це несправедливо.

Програють усі, крім тих, хто скупить землю через підставних осіб.

Що робити? Надати можливість юридичним особам приймати участь у ринку землі з початку.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Даян Френсіс Головна редакторка канадської газети National Post 
Олег Саакян Політолог
Пітер Дікінсон Редактор служби UkraineAlert в Atlantic Council
Богуслав Хработа Головний редактор польської газети Rzeczpospolita
Олексій Кошель Голова Комітету виборців України