Тимофій Милованов
Ексміністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства
31.03.2020
1617

Олігархи скуплять землю через підставних осіб

Потрібно надати можливість компаніям приймати участь у ринку з 2021 року

Прийнятий закон про землю повторить ваучерну приватизацію, коли купувати державне майно могли люди зі спеціальними сертифікатами. Тепер подібна ситуація із землею.

Ті, хто намагається захистити населення і не допустити розпродажу землі через обмеження юридичним особам, досягнуть протилежного: великі компанії та олігархи скуплять землю через підставних осіб. Це несправедливо та економічно неефективно.

Що потрібно зробити, щоб не допустити цього? Дозволити купівлю землі фірмам і компаніям з початку ринку, з 2021-го, а не з 2024 року.

Тепер детальніше.

31 березня 2020 року прийняли закон 2178-10 про обіг землі. Політично і концептуально - це історична подія і велика перемога прогресивних сил в Україні. До вчорашнього дня, Україна входила до шести країн, у яких немає легального ринку землі. Нелегальний звичайно є. Мораторій на ринок землі ввели 2001-го. Майже 20 років українці намагалися запустити ринок землі. Всі президенти пробували, прем`єр-міністри пробували, навіть Юлія Володимирівна. І ось нарешті вийшло!

Водночас обмеження, які залишаються на ринку землі, роблять його обрізаним і неефективним. Перші три роки юридичні особи - компанії - не зможуть купувати землю. Але економіка побудована на компаніях. Найбільша інновація в економіці за історію людства, після винаходу торгівлі та грошей, - це компанії. Вони дозволяють людям об'єднувати фінансові, інтелектуальні та технологічні ресурси і разом створювати більше доданої вартості. Виключення компаній з ринку землі - це удар по розвитку галузі.

Виключення компаній з ринку землі - це удар по розвитку галузі

Однак, люди, які звикли до сірих схем і мають вільну готівку, зможуть скористатись новим ринком для накопичення великих обсягів землі. Так само як у 1990 році певні групи людей захопили підприємства через ваучери, купуючи їх за безцінь та використовуючи підставних осіб. Цього разу землю можуть скупити через десятки чи сотні підставних осіб, кожна з яких придбає по 100 га. Ці схеми продовжать процес концентрації контролю над землею в Україні. Вони не будуть використовуватись чесним бізнесом, тому на ринку пануватиме обмежена конкуренція. Тобто, сьогоднішні власники землі не отримають справедливу ціну і будуть знов обмануті. А громади отримають менше податків. Це несправедливо.

Програють усі, крім тих, хто скупить землю через підставних осіб.

Що робити? Надати можливість юридичним особам приймати участь у ринку землі з початку.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Олеся Ольховик Психологиня ГО "Форпост"
Дарія Маслова Психолог, сімейний консультант
Євген Чирва Психотерапевт Центру "Форпост HELP"
Анна Сокур Психологиня ГО "Форпост"
Анна Сотнікова Стиліст-перукар, колорист, трихолог
Погода