Що добре для Китаю – в Україні підстава для революції

Українські методи в протидії коронавірусу – це як забрати в дитини телефон, коли з'являється загроза кіберцькування

Виходячи з орієнтації влади на китайський досвід, ми, найімовірніше, матимемо тривалість обмежувальних заходів через коронавірус щонайменше на два-три місяці.

Хоча не зрозуміло, чому ми маємо орієнтуватись на Китай. Бо за результатами – ми не маємо цілісної картини, що насправді відбувається у Піднебесній. По-перше, за рахунок державного контролю над ЗМІ у КНР, може відбуватись маніпуляція даними. А по-друге, поки що невідомо, як буде розвиватись ситуація, коли карантин в Китаї знімуть. Тобто, чи не призведе скасування обмежень до нового спалаху вірусу (бо по суті, він же ніде не дівся, його просто стримували).

В України і Китаю різні економічні можливості (ми не побудуємо нову лікарню за пару тижнів) та різна ментальність (кардинальна відмінність – український анархізм проти китайської гіперсубординації). І те, що добре для Китаю, в Україні – підстава для революції. Не будемо забувати, що у нас і традиційна недовіра до держави як інституту, здатного захистити українців у переломні часи.

В України і Китаю різні економічні можливості та різна ментальність

Але влада настирливо пропонує "китайський шлях". Навіть не зважаючи на народні протести, які вже є – повне ігнорування заборони на громадські перевезення у масках в Києві, блокування залізниці у Фастові. Вчора взагалі радник міністра МВС заявив про потенційну можливість запровадження надзвичайного стану і навіть натякнув на те, що можливе запровадження продуктових карток.

Шлях тотальної заборони на все – це найпростіший метод. Причому не для того, щоб щось вирішити, а для того, щоб яскраво показати, що ти щось робиш. Батькам завжди простіше накричати на дитину коли вона не права, ніж пояснити як правильно діяти в певній ситуації. Сьогоднішні українські методи в протидії коронавірусу – це як забрати в дитини телефон, коли з'являється загроза кіберцькування. У батьків ніби психологічне задоволення, що вони врятували від проблеми. А дитина перебуває у ще більшому стресі від того, що в неї забрали телефон, ніж від самого кіберцькування. І завжди (наголошу – завжди) знаходить шляхи як повернутись в мережу. Так само і українець – завжди знайде шляхи, щоб обійти надмірно жорсткі рішення влади.

Питання у тому, чи буде "відкат" від методів "поліцейської держави" назад після карантину.

Що буде завтра, якщо ми лишимось на цьому шляху? Швидше за все, буде надзвичайний стан. По-перше, кількість хворих зростає, а це вимагає додаткових дій. А крім як закручування гайок пострадянська влада ні на що не здатна. Та і такий крок знайде підтримку серед людей – в паніці їм здається, що це буде найкраще рішення. По-друге, в умовах різкого збідніння населення будуть лише зростати асоціальні прояви. Простіше кажучи кримінальні правопорушення. Тому можна бути впевненим у тому, що підстави його запровадити знайдуться. Питання у тому, чи буде "відкат" від методів "поліцейської держави" назад після карантину.

Але влада має бути готовою і до "атвєтки". В умовах різкого погіршення умов проживання людей, так само різко зростає їх схильність до насильницьких проявів невдоволення. Від поодиноких (блокування шляхів сполучень) до системних – насильницької зміни системи влади в Україні.

Богдан Петренко, для Gazeta.ua

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Остап Українець Письменник, перекладач
Максим Кияк Експерт Ради зовнішньої політики "Українська призма"
Тарас Чмут Голова правління "Українського мілітарного центру"
Надія Романенко Керівниця проєкту з дезінфомоніторингу Texty.org.ua
Тарас Антипович Письменник, сценарист
Погода