Америка не була така розколота з часів війни у В'єтнамі

Чому Трампа підтримує половина американців

Новий етап президентської кампанії 2020 року в Сполучених Штатах, резонансні інформаційні викиди щодо спроб втручання Росії у виборчий процес, визначення головних суперників Трампа від Демократичної партії спонукають уважно поглянути не лише на сам хід політичної боротьби, але й на те, з чим власне збирається йти до американців теперішній господар Білого Дому?

Адже після завершення драматичного серіалу про імпічмент, Дональд Трамп, здається, вже вписав свою главу в політичну історію Сполучених Штатів, а тим часом багато людей в Америці та світі продовжують гаряче сперечатися і задавати питання: хто ж він насправді такий?

Запеклий провокатор медіа? Жорсткий, за усіма мірками, бізнесмен і одночасно чуйний сім'янин?

Адвокат боротьби з наркоманією і протидії нелегальній міграції і оборонець традиційних американських цінностей?

Стійкий прибічник закулісних оборудок і вкрай цинічний політик? Той, хто дійсно щиро хоче повернути Америці провідні позиції на міжнародній арені?

Захисник національної економіки, прихильник створення нових виробництв і робочих місць в США, чи той, хто думає насамперед про багатіїв?

Чи справді він хоче відродити американський експорт і чи правий Трамп у тарифному протистоянні з Китаєм? Або він є руйнівником міжнародної економічної системи?

Ці та інші питання й сьогодні, після майже трьох з половиною років його президентства, продовжують майже щоденно бути в центрі уваги провідних медіа. Між тим, можливу відповідь дає американський журналіст, колишній кореспондент Wall Street Journal і Washington Post та автор багатьох книг на політичну тематику, зокрема надзвичайно цікавої - "Білий дім Трампа" (The Trump White House) Рональд Кесслер. Саме у ній він наводить слова багаторічної помічниці Трампа Норми Фодерер про те, що "існують два Дональда Трампа: один, той, що з'являється на публіці і робить резонансні коментарі по телебаченню задля привернення уваги, та інший – реальний Дональд Трамп, якого знають лише наближені до нього".

Існують два Дональда Трампа: той, що з'являється на публіці та реальний

Що ж, спробуємо тепер неупереджено поглянути на його успіхи й невдачі.

Виглядає так, що економіка США останніми роками дійсно зростає, створено декілька мільйонів нових робочих місць, спостерігається безпрецедентно низький рівень безробіття. Укладена оновлена, більш вигідна для Америки, угода про торгівлю між США, Канадою та Мексикою. Підписана нова торговельна угода з Китаєм. Дефіцит зовнішньої торгівлі США товарами і послугами скоротився в 2019 році уперше за останні шість років і склав $616,8 млрд, що на $10 млрд менше, ніж у 2018 році.

Прагматично виглядає стратегічний курс Трампа на зменшення залежності США від економіки Піднебесної

Вже сьогодні доволі прагматично виглядає стратегічний курс Трампа на зменшення залежності США від економіки Піднебесної. Зокрема, така політика виявилася більш ніж далекоглядною на тлі очікуваного уповільнення зростання китайської економіки, у тому числі з огляду на вплив коронавірусу. На думку експертів, навіть за найгіршим сценарієм, негативний вплив на американську економіку навряд чи перевищить 0,5% ВВП.

Китай і Росія визначені стратегічними опонентами

Попри гучні внутрішньополітичні скандали, факт залишається фактом – саме Трамп ініціював процеси, які стали початком переосмислення багатьох засад зовнішньої політики США. І не лише стали, а вже й набрали суттєвих обертів: Китай і Росія визначені стратегічними опонентами; скасований Договір про ліквідацію ракет середньої та малої дальності в Європі (РСМД), що ставить Москву у явно незавидне становище; почалася системна робота щодо стримування глобальної і регіональної активності Пекіну; вже розроблені і реалізовуються програми активного переозброєння практично усіх видів збройних сил. Створено нове Космічне командування - Space Force.

Однак, Сполученим Штатам поки не вдалося реально зупинити ракетно-ядерну програму Північної Кореї; врегулювання палестинської проблеми так само туманне, як й три роки тому; виглядає вельми ймовірною конфронтація з Іраном; Росія продовжує проявляти агресивність і здійснювати експансію в Африці і навіть Латинській Америці, де наразі вперто тримається венесуельський режим Мадуро; перспективи оборудки з Талібаном і виведення американських військ з Афганістану наразі проглядаються доволі непевно. Чим далі, тим більше поглиблюються системні протиріччя з Китаєм з різними сценаріями можливого розвитку.

Утім, результати опитування Gallup, оприлюднені в лютому цього року, вказують, що наразі Дональда Трампа підтримують 49% американських виборців. Довіра до Трампа серед респубілканців складає 94%. 42% виборців, які називають себе незалежними, підтримують роботу президента. Водночас, не секрет, що сьогодні в американському суспільстві та істеблішменті продовжується спостерігатися чи не найбільший розкол з часів війни у В'єтнамі.

Як зазначають аналітики в США, головний месидж Дональда Трампа до американців може бути таким – ви можете любити або ненавидіти мене особисто, але водночас ви почуваєтеся сьогодні непогано у фінансовому плані, то навіщо тоді щось міняти?

Отже, вписавши свою першу главу в історію Америки, Дональд Трамп безсумнівно хотів би написати й другу. Та чи вдасться йому зробити це восени цього року на президентських виборах?

Олег Бєлоколос, для Gazeta.ua

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Павло Шеремета Економіст
Віктор Чумак Правник, колишній заступник генпрокурора
Андрій Римарук Ветеран, працівник фонду "Повернись живим"
Остап Українець Письменник, перекладач
Максим Кияк Експерт Ради зовнішньої політики "Українська призма"