Схожої на погрозу фрази держдіячу достатньо для кримінальної відповідальності
Що повинно довести слідство у діях нардепа Софії Федини
Слідчі ДБР вже направили до Генпрокуратури проект підозри щодо погрози вбивством президенту, яку ДБР побачило у діях нардепа Софії Федини та Марусі Звіробій.
Також вже направлено до прокуратури проект подання про згоду ВР на притягнення нардепа Федини до кримінальної відповідальності.
Для тих, у кого закралась думка - а де ж у тому відео була реальна погроза і невже хтось сприйняв це серйозно - пояснюю, чим ви всі відрізняєтесь від державних діячів.
Якщо б це вам - простій людині - погрожували, то, дійсно, для кримінальної відповідальності у тому відео підстав не було. У випадку зі звичайною людиною потрібно довести, що були реальні підстави побоюватись здійснення цієї погрози.
Тобто, просто кинута на емоціях фраза: "Я тебе вб'ю чи всі сусіди давно мріють, щоб ти підірвався на гранаті" - не буде підставою для кримінальної відповідальності.
А от у випадку з державними діячами все геть інакше. Для кримінальної відповідальності достатньо вимовити у серцях фразу, схожу на погрозу державному діячу і донести у будь-який спосіб цю "погрозу" самому державному діячу.
І ось тут починається найцікавіше. Що повинно довести слідство?
- Чи була у автора слів, схожих на погрозу, мета - донести ці слова до президента. Чи це, скажімо, власний піар заради "лайків"?
Чи можна вважати акаунт будь якого користувача соцмережі інструментом донесення погроз президенту особисто?
- Чи можна вважати акаунт будь якого користувача соцмережі інструментом донесення погроз президенту особисто? Він же не читає і не дивиться акаунти всіх без винятку українців.
- Чи вважається "донесенням погрози до президента", коли це йому переповіли треті особи?
- Ну і про лінгвістичну експертизу я вже говорила і писала. Це теж необхідно робити в рамках слідства, аби точно встановити, чи була у тих словах саме погроза.
Щоб ви не потрапили у халепу перелічую вам всіх, кого Кримінальний кодекс відносить до державних діячів і кому не можна погрожувати навіть без наміру реалізувати погрозу:
- президент України,
- голова Верховної Ради України,
- народні депутати,
- прем'єр-міністр України,
- міністри,
- судді Конституційного, Верховного чи вищих спеціалізованих судів України,
- генеральний прокурор України,
- уповноважений Верховної Ради України з прав людини, голова Рахункової палати,
- голова Національного банку України,
- керівники політичних партій України, їх близькі родичі.
Коментарі