Біохакери намагаються "зламати" таємницю життя

Можливо, одного дня – комусь вдасться

Біохакінг – термін, який охоплює дуже широке коло понять. З одного боку, біохакінг - це суспільний рух, спрямований на вивчення біологічних процесів та проведення експериментів у "гаражних лабораторіях", незалежно від офіційної науки. Популяризатори руху виступають за "демократизацію біології" і намагаються дослідити нові можливості, які відкриває біотехнологія, молекулярна біологія, генна інженерія та біоінформатика.

З іншого боку, біохакінг можна розглядати як підхід, при якому за допомогою змін у способі життя, гаджетів, біоактивних речовин - людина впливає на фізіологічні процеси організму, змушуючи його працювати в бажаному режимі та відтермінувати старіння.

Біохакінг - це суспільний рух, спрямований на вивчення біологічних процесів та проведення експериментів у "гаражних лабораторіях", незалежно від офіційної науки

Які ж експерименти проводять біохакери?

Серж Фаге, ІТ-підприємець, став відомим тим, що протягом кількох років витратив більше 200 тисяч доларів на сотні медичних тестів, десятки рецептурних препаратів та біодобавок, а також оптимізацію сну, фізичні вправи, психотерапію, медитації та численні консультації з фахівцями.

Серж стверджує, що всі ці засоби допомагають йому почуватися краще, підвищилася сенсорна чутливість, фізична витривалість. Покращилися сон і когнітивні здібності.

А от більш радикальному послідовнику біохакінгу, Аарону Тейвіку, – пощастило менше. У 2018 році він привселюдно ввів собі у ногу вакцину проти вірусу герпеса, яку ще не тестували на людях. Через кілька місяців Аарона знайшли мертвим у камері сенсорної деривації призначеної для медитацій. Не факт, що це пов'язано із самим експериментом, але не можна виключати і протилежне.

Трейвік, який не мав біологічної чи медичної освіти, стверджував, що його компанія, яка працює в області біохакінга, розробила "експериментальний комплекс", який здатний зцілювати від ВІЛ, СНІДу і герпесу. Не маючи наукового підтвердження своїм словам, зважився на такий привселюдний експеримент.

Вчені ввели Елізабет ген кодуючої субодиниці теломерази, фермента, який запобігає вкороченню ДНК на кінцях хромосом, продовжуючи таким чином життя клітин

Однак, є і більш обнадійливі результати. Так, Елізабет Періш, СЕО BioViva, у 2015 році погодилася на експеримент над собою, щоб призупинити старіння організму. Вчені ввели Елізабет ген кодуючої субодиниці теломерази, фермента, який запобігає вкороченню ДНК на кінцях хромосом, продовжуючи таким чином життя клітин. Цей фермент неактивний у переважній більшості клітин організму. Згідно припущення вчених, так буде призупинений процес старіння і станеться загальне омолодження організму.

Пройшло три роки з часу початку експерименту. Дані, які оприлюднила команда Елізабет, показують, що довжина теломерів її клітин крові збільшилася майже на 2 тис. пар нуклеотидів - і тепер цей показник знаходиться в межах середньостатистичної "норми". Чи буде довгостроковий ефект від такого втручання і чи вдасться уникнути можливих ускладнень пов'язаних, наприклад, з онкоутворенням, – поки не відомо.

Загалом, попри великий ентузіазм популяризаторів біохакінгу, ми ще дуже далеко від створення "чарівної пігулки" від усіх хвороб, а тим паче - "еліксиру безсмертя". Багато експериментів, які проводять біохакери, є досить дорогими, а також ризиковими, оскільки не мають достатнього наукового підґрунтя. Втім, сама ідея – використовувати весь той обсяг знань, які накопичила сучасна наука, для дуже прикладних цілей, пов'язаних з довголіттям, – цілком має право на життя. Подібно до комп'ютерних хакерів, вони намагаються "зламати" таємницю життя і, можливо, одного дня – комусь це вдасться?

Олександр Скороход, для Gazeta.ua

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

1

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі