Голодування може продовжити життя

"Ключик" до вічної молодості

Людство здавна використовує голодування для підтримки здоров'я та лікування. Як це працює на клітинному та молекулярному рівнях?

Якщо змусити клітини голодувати, то їм доведеться використовувати не зовнішні "будівельні матеріали", а самих себе - "розбираючи на запчастини" те, що в надлишку або нефункціональне, утилізуючи та викидаючи непотрібне. Таким чином, клітина з "власних запасів" буде створювати оновлений варіант себе. Це явище – отримало назву аутофагія.

Клітина з "власних запасів" буде створювати оновлений варіант себе

Аутофагія - це природний процес перетравлення клітиною власних органел та ділянок цитоплазми за допомогою лізосом. Вона потрібна клітинам аби позбавитися старих і пошкоджених частин, щоб запустити процеси регенерації. Саме явище аутофагії було відоме ще з середині ХХ століття. Однак вчені почали приділяти йому увагу після досліджень Йосінорі Осумі, який розкрив генетичні механізми цього феномену і показав важливість аутофагії для здоров'я організмів. У 2016 році японський вчений Осумі за відкриття та дослідження механізмів аутофагії отримав Нобелівську премію.

Завдяки аутофагії – організм бореться з інфекційними захворюваннями. Коли бактерія потрапляє всередину клітини, клітина утворює навколо "чужинця" вакуолі й намагається його "перетравити". При цьому - працюють ті самі білки, які залучені у аутофагії.

Аутофагію можна використовувати для боротьби з онкозахворюваннями. Завдяки наявності спеціального генетично-контрольованого каскаду реакцій, який дозволяє клітині перетравлювати свої частини чи, навіть, себе. Якщо активізувати у "безсмертних" ракових клітинах каскад реакцій, які запускають в них аутофагію, то можна таким чином стимулювати їхнє "самознищення".

Аутофагію можна використовувати для боротьби з онкозахворюваннями

Явище аутофагії – може бути "ключиком" до вічної молодості. Так, з віком у тварин та людини аутофагія починає гірше працювати, накопичуються так звані "шлаки". Якби вдалося активізувати аутофагію і зробити цей процес контрольованим, то можна розраховувати, принаймні, на омолодження певних тканин, органів, можливо й усього організму.

Як можна стимулювати аутофагію?

З моменту отримання Нобелівської премії – вчені та фармацевтичні компанії намагаються розробити сполуки, які могли б стимулювати аутофагію. Втім, вже відомо, що у природних умовах аутофагія може бути стимульована голодуванням, інтенсивними фізичними вправами та обмеженням вуглеводів.

Чим корисне "правильне" голодування?

Згідно результатів досліджень на тваринах та людях, вчені дійшли висновку, що включення періодичного голодування у дорослому віці сприятиме підтриманню оптимального здоров'я, утриманню нормальної ваги та зменшенню ризиків розвитку серцево-судинних, нейродегенеративних, метаболічних, онкологічних та інших захворювань. Особливо це дає суттєвий ефект для тих, хто має зайву вагу та веде сидячий спосіб життя.

Для людини голодування - це відмова від вживання їжі або ж вживання мінімальних кількостей калорій (менше 200 ккал) в т.ч. з напоями, за період від 12 годин і до кількох тижнів.

Перш ніж розпочати таке голодування, особливо, якщо його проводите вперше, варто проконсультуватися з лікарем

Слід мати на увазі, що дослідження з голодування не проводяться на дітях й дуже літніх людях, оскільки такий режим може бути шкідливим для цих груп населення.

Голодування тривалістю 12-24 години із вживанням води один раз на тиждень (чи раз у два тижні) вважається цілком безпечним та корисним. Втім, перш ніж розпочати таке голодування, особливо, якщо його проводите вперше, варто проконсультуватися з лікарем. Голодування тривалістю три і більше діб, вчені рекомендують проводити під наглядом лікаря, або ж, навіть, у клініці.

Олександр Скороход, для Gazeta.ua

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Даян Френсіс Головна редакторка канадської газети National Post 
Олег Саакян Політолог
Пітер Дікінсон Редактор служби UkraineAlert в Atlantic Council
Богуслав Хработа Головний редактор польської газети Rzeczpospolita
Олексій Кошель Голова Комітету виборців України