Інвестиції в нерухомість – генетичне прокляття українців

Хто і як розбагатів за останні п'ять років

Порівняємо, які доходи за останні п'ять років, з травня 2014 до травня 2019-го, принесли українським громадянам депозити, нерухомість і ринок акцій США, який останнім часом став для українців не просто доступний, а ще й легальний.

Для простоти і об'єктивності порівняння виміряємо дохідність кожного з інструментів у доларах США. Такий підхід пояснюється просто — саме в американській грошовій одиниці українські громадяни вимірюють результати своєї накопичувально-інвестиційної діяльності. А щоб зробити аналіз максимально простим і доступним для розуміння, просто-напросто порахуємо, у що за п'ять років перетворилася $1000. Отже, почнемо з найпопулярніших інструментів, - пише Іван Компан для NV.ua.

Незважаючи на критику і просвітницькі бесіди, матрац і раніше в лідерах. Як ви самі розумієте, рахувати дохідність тут нічого. Надійно захований під матрацом стосик доларів залишився таким самим через п'ять років.

Інвестиції в нерухомість — це, схоже, генетичне прокляття українців

Інвестиції в нерухомість — це, схоже, генетичне прокляття українців. Як ті, хто пережив голод, згрібають зі столу залишені хлібні крихти, так само і наші співгромадяни, які народилися в малометражках і комуналках, не можуть насититися залізом і бетоном новобудов, що спотворюють українські міста і знищують їх інфраструктуру. І найпарадоксальніше те, що український інвестор у квадратні метри повністю впевнений, що справедливими цінами є саме ціни зразка 2006−2007 рр. Відповідно, в порівнянні з ними ми досягли дна і потрібно купувати. Фахівцям з нерухомості, звісно, видніше, але з погляду ціни за метр, $1000, вкладена в травні 2014 року, на сьогодні перетворилася на $722.

Хоча, впевнений, що багато хто з тих, хто клав гроші на доларовий депозит п'ять років тому, сьогодні із задоволенням забрали б свої вкладення з розрахунку 722 долари за тисячу. Адже багато хто втратив досить значні суми і 200 тисяч гривень компенсації від Фонду гарантування вкладів стали дуже слабкою втіхою. Аналізувати дохідність доларових депозитів за останні п'ять років вкрай складно. То їх, взагалі, не повертали вкладникам, потім почали повертати частково, а з деяких пір надійні українські банки і зовсім перестали брати долари у населення. Словом, не здійснення, а суцільна невизначеність.

Гривневий депозит за п'ять років перетворив $1000 на $883, знецінившись через девальвацію національної валюти

З гривневим депозитом все простіше. За п'ять років він перетворив $1000 на $883, знецінившись через девальвацію національної валюти. Дивуватися, власне, нічому. Девальвація у нас відбувається досить регулярно, раз на 5−8 років масштабно і потрохи регулярно. Хоча заради справедливості слід визнати, що були і світлі для гривні часи, коли вона навіть трохи зміцнювалася, як, наприклад, у далеких 2001 і 2006 роках, і звичайно ж, зараз. Хоча, загалом, результат жалюгідний — з 1996 року девальвація становила 93,2%. Ось тому і продовжуємо в доларах думати.

Ну, і на закуску ринок американських акцій. Протягом останніх п'яти років він ріс, у середньому, на 9,4% за рік, якщо міряти індексом S&P 500. З урахуванням реінвестованих дивідендів заповітна тисяча перетворилася на $1566.

Ну, що ж, результат був очікуваний. На першому місці американські акції, які протягом останніх 120 років у довгостроковій перспективі продовжують залишатися найприбутковішим фінансовим інструментом із придуманих людством.

Американські акції продовжують залишатися найприбутковішим фінансовим інструментом із придуманих людством

Дивно, а, точніше прикро, інше.

Те, що матрац, як був, так і залишився чемпіоном інвестиційного змагання всередині країни. Звичайно, в останні роки відбулися зміни. Кажуть що "цього разу все буде зовсім інакше". Все, що ми можемо зробити — це перевірити результати чудесних змін через п'ять років. Чому саме п'ять? Зазвичай такий термін використовують у всьому світі, коли розмірковують про особисті інвестиції. Швидко зароблені на ОВДП гроші в розрахунок не приймаються. Як прийшло, так і пішло.

Ну і ще одне: з фінансовою грамотністю потрібно щось робити, а то до будівельного котловану, щоб втратити гроші, черга стоїть, а на фондову біржу, щоб заробити, нікого. Нічим, крім неосвіченості, пояснити цього не можу.

Передруковується з дозволу автора

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Світлана Фус Дієтолог
Микола Несенюк Журналіст
Ольга Решетилова Координаторка Медійної ініціативи за права людини
Любов Морозова Музикознавиця
Петро Кралюк Філософ
Погода