Без МВФ у грудні може не вистачити грошей на пенсії

Вересень розпочинається в червні

Курс гривні вирішив не чекати осені і другий рік поспіль почав своє сезонне зниження вже влітку. Але якщо рік тому ця знаменна подія стартувала в липні, то цього року — вже на початку червня. Понеділок починається в суботу, український варіант. І поки немає приводу для паніки, йде звичний процес, нехай і запущений завчасно підозрілим каталізатором.

До української сезонності пора давно звикнути. І багато хто вже звик. Саме наявність звички до сезонності є причиною ранішого старту падіння курсу. Просто всі гравці хочуть бути першими, і, відповідно, намагаються випередити ринок. І тільки-но з'являється привід, сигнал, який може стати важливим для курсу національної валюти, починають купувати або продавати. У підсумку, торік гривня почала падати в липні на тлі загальних проблем з валютами країн, що розвиваються. Аргентинський песо, турецька ліра зіпсували настрої на глобальних ринках. У підсумку, іноземні компанії почали активніше репатріювати дивіденди. Це внесло дисбаланс на валютний ринок. Сезонність стартувала.

Наявність звички до сезонності є причиною ранішого старту падіння курсу

Що сталося цьогоріч? Стався Ігор Коломойський. Який реально налякав дуже багатьох в Україні. До його інтерв'ю в Financial Times гривня була в прекрасній формі. В країну заходили іноземці, що активно купують у Мінфіну державні облігації, номіновані в гривні. Що сприяло зміцненню курсу. Інтерв'ю дуже багато змінило. По-перше, ми бачимо вже два фактично провальних первинних аукціони, гривневі облігації практично припинили активно купувати в уряду. І нехай поки обсяги у нерезидентів ще зростали, на ринку вперше з'явився продаж середньострокових паперів, якими апріорі володіють тільки іноземці.

В результаті на валютному ринку знову стався дисбаланс. Тим паче, після того ж інтерв'ю іноземні компанії вирішили, що "тиха українська ніч, але сало краще переховати", почавши сезон виведення дивідендів. Що додало ще трохи дисбалансу. Характерно, що драйвером падіння курсу є організований валютний ринок, де якраз і оперують іноземці та прозорі українські компанії. Курс на чорному ринку, який зазвичай віддзеркалює панічні настрої українців, відставав від міжбанківського ринку і продовжує відставати. Українці спокійні в своїй масі.

Що в підсумку? Поки можемо говорити про дострокову сезонність, а отже, ніякого приводу для паніки. Скоріше, є привід пошкодувати про "недоотриманий прибуток", адже якби Ігор Валерійович не злякав іноземців, ми могли б побачити сотні мільйонів доларів, які зайшли в країну і зміцнили курс гривні. І сезонне ослаблення почалося б з іншого рівня курсу. Зараз же доведеться обмежуватися стандартними для України грошовими потоками.

Поки Україна є в програмі МВФ, немає ніяких причин говорити про різке падіння курсу гривні в найближчі місяці

Якщо більше не буде чорних лебедів, якими, наприклад, можуть стати судові рішення щодо ПриватБанку. Поки Україна є в програмі МВФ, немає ніяких причин говорити про різке падіння курсу гривні в найближчі місяці. Звісно, в разі якщо ситуація в міжнародній економіці залишиться сприятливою. Ціна на руду висока, ціна на газ падає. Але ключовим є саме програма МВФ. Адже дефолт — це просто факт відсутність МВФ. І запас міцності в України без отримання зовнішнього фінансування закінчується в грудні, коли з'являється дірка, розміром $3 млрд. Просто тому що треба фінансувати дефіцит бюджету. Не зовнішні борги, основні виплати за якими припадають на вересень, а саме фінансування внутрішніх витрат може опинитися під загрозою. А такий дисбаланс у бюджеті неминуче обернеться дисбалансом на валютному ринку.

Важливо розуміти, що гарантією валютної стабільності залишається збереження співпраці з МВФ. Є МВФ — немає проблем з фінансуванням дефіциту бюджету. Нині Фонд очікує завершення дострокових виборів, щоб повернутися до переговорів після формування нового уряду.

Для України критично важливо отримати підтримку Фонду до грудня, коли без доступу до зовнішнього фінансування в бюджеті з'явиться дірка в $3 млрд

Для України критично важливо отримати підтримку Фонду до грудня, коли без доступу до зовнішнього фінансування в бюджеті з'явиться дірка в $3 млрд. Базовий план передбачав, що вибори пройдуть у липні, що дозволило б сформувати уряд до вересня, узгодити нову програму до жовтня і отримати транш вже в листопаді. Водночас, не виключено, що в цей сценарій буде внесено зміни Конституційним судом, який призначив усні слухання щодо указу президента про розпуск парламенту вже на 11 червня. І якщо суд вирішить, що указ не відповідає Конституції, то вибори пройдуть за графіком. Прискорена процедура і публічність роблять шанси на скасування указу вищими.

А отже, в України не буде запасу часу — сформувати новий уряд і отримати нову програму. До грудня просто не встигнемо. А отже, тепер критично важливо отримати необхідні рішення вже від поточного складу парламенту, передусім йдеться про "незаконне збагачення".

Зараз цей закон підготовлений, якісний і він повністю задовольняє МВФ. І якщо реалізується сценарій з виборами восени, то для збереження співпраці з МВФ його ухвалення буде дуже важливе. Втім, воно буде важливе і для покарання корупціонерів. Але передусім — для курсу гривні. Якщо діра в грудні стане реальністю, то прогнозувати курс гривні на 1-е січня навряд чи хтось зможе. До того ж важливо розуміти, що в грудні Україна не має зовнішніх виплат. А є виплати внутрішні, зокрема пенсії. І саме на ці виплати може не вистачити грошей без підтримки МВФ.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі