Від Brexit до Зеленського - політтехнологи взялися за колективне несвідоме
У що виллється масовий психоаналіз великих даних
Фільм "Брекзит" з Камбербетчем підтвердив мені те, про що особисто говорили деякі британці: "Брекзит" - це не про політику чи економіку. Це про психологію. Навіть про психоаналіз.
Понад сто років тому доктор Фройд навчився витягати темне несвідоме зі своїх пацієнтів. Сьогодні це навчилися робити політтехнологи. Але не з індивідів, а з мас.
Понад сто років тому доктор Фройд навчився витягати темне несвідоме зі своїх пацієнтів. Сьогодні це навчилися робити політтехнологи. Але не з індивідів, а з мас
Психоаналітики колективного несвідомого сьогодні - це не Юнг; це дует політтехнолога та аналітика великих даних. Психоаналітик великих даних.
Індивідуальний психоаналіз Фройда мав добрі наміри: "зрозуміти людину краще, ніж розуміє себе вона сама". Колективний психоаналіз соцмереж і великих даних мав спочатку ту саму просвітницьку амбіцію: "зрозуміти маси людей краще, ніж вони самі".
Але як індивідуальний психоаналіз швидко деградував від спроби контролювати жахи несвідомого в спробу вивільнити їх (спочатку в мистецьких практиках, а потім в політичних) - так само швидко деградує і сучасний масовий психоаналіз великих даних.
Маємо справу з одним глобальним процесом, який називають "популізмом", але який насправді є чимось значно складнішим. Цифровим сюрреалізмом
І тут маємо справу з одним глобальним процесом (де і Брекзит, і 5 зірок, і Трамп, і Зе, і багато іншого), який називають "популізмом", але який насправді є чимось значно складнішим. Цифровим сюрреалізмом.
Чи може цей "психоаналіз мас" і "колективне несвідоме цифрової епохи" принести щось хороше? Думаю, так. Адже в нашому несвідомому - не тільки жахи і страхи. Там ще надії, бажання і туга за вічною любов'ю.
Текст є постом автора у мережі Facebook і не написаний спеціально для Gazeta.ua. Передруковується з дозволу автора
Коментарі