Звідки в Україні тренд народжувати у США і скільки це коштує

Хто такі "якірні" діти

"Саша, не пригай с качєлі!", - лунає на дитячому майданчику у передмісті Маямі. Це місце називають "літтл Москоу", тобто "маленька Москва". Російську мову тут чуєш частіше, ніж англійську.

За півдня, проведених у парку на атлантичному узбережжі, ми зустріли лише одну україномовну маму. Яна Максим'як родом із Рівненщини. Її синові Луці півтора роки. В Америку вона переїхала 6 років тому, коли чоловік отримав там роботу. Але каже: чимало її подруг-українок їдуть до США спеціально – народжувати дітей, - пише Марія Прус для "Голос Америки".

14 Поправка до Конституції США автоматично надає американське громадянство будь-якій дитині, народженій на території країни. За винятком дітей дипломатів та, згідно з трактуванням деяких юристів, - дітей нелегалів.

14 Поправка до Конституції США автоматично надає американське громадянство будь-якій дитині, народженій на території країни

Цей процес називають "пологовим туризмом", а дітей, яких навмисне народжують на території Сполучених Штатів батьки-негромадяни США, називають "якірними". Мовляв, за них, як за якір, чіпляються батьки. Це дає можливість потім отримати "зелену картку" і громадянство. Найчастіше жінки з усього світу летять народжувати до Нью-Йорка, Лос-Анджелеса і Маямі. Серед країн-лідерів зазначають Корею, Нігерію, Туреччину, Бразилію та Росію. Останніми роками зросла кількість українок.

Виникла ціла бізнес-індустрія агенцій-посередників, клінік і лікарів, які допомагають іноземцям влаштувати пологи у США.

Народити дитину у Штатах – модний тренд серед українських селебріті, але говорити про це відкрито готова не кожна.

Альона Дроник разом із чоловіком має у Києві продюсерський центр D-side. Вона не приховує причини, чому народжувала другу дитину в Маямі. Каже, американський паспорт, допоможе дитині зробити кар'єру на американській сцені.

Більшість батьків, що не мають родичів чи друзів у США, які можуть порадити й підтримати, звертаються до агенцій-посередників. Вони допомагають із оформленням документів, пошуком лікаря, орендою житла й машини. Одна з найбільших таких компаній в Україні - "Аїст USA". Засновниця Олена Бальмілер розповідає: два з половиною роки тому сама народила сина у Маямі й зрозуміла, що хоче допомагати в цьому й іншим.

Через 21 рік, коли дитина буде повнолітньою, батьки можуть подати на возз'єднання сім'ї і отримати грін-карту

Майбутнім батькам дитини з американським паспортом вона нагадує: "Важливо, що через 21 рік, коли дитина буде повнолітньою, батьки можуть подати на возз'єднання сім'ї і отримати грін-карту".

Майбутні мами, зазвичай, відкривають звичайну туристичну візу. Коштує 160 доларів. Для її отримання треба підтвердити місце проживання, мати зворотні квитки (від 700 доларів), банківський рахунок і достатньо коштів на покриття медичних витрат.

Відкриття візи може забрати до трьох місяців. До США жінки прилітають за місяць до пологів і залишаються принаймні на 4-6 тижнів після - поки немовля підросте і підготують документи.

Народити дитину у Маямі, разом із проживанням, оплатою послуг клініки й лікаря коштує в середньому від 20 тисяч доларів.

Народити дитину у Маямі, разом із проживанням, оплатою послуг клініки й лікаря коштує в середньому від 20 тисяч доларів

Про своє бажання припинити пологовий туризм і скасувати надання громадянства за правом народження президент США Дональд Трамп заявляв ще під час передвиборчої кампанії. Наприкінці жовтня цього року сказав, що хоче втілити свій намір у життя відповідним указом.

Трамп та його прибічники вважають, що нелегальні мігранти і компанії-посередники, що надають послуги з пологового туризму, зловживають конституційним правом.

Втім, навіть у тих, хто з міграційною політикою президента погоджується, викликає сумнів юридичний бік задуму Трампа. Адже право на громадянство за народженням закріплено у 14-ій поправці до Конституції. Президент не може вносити зміни до Конституції - лише Конгрес. До того ж, у судах було прийнято кілька рішень, які створили прецедент на підтримку цього права.

У США щороку з'являються на світ близько 300 тисяч дітей, чиї батьки - нелегальні іммігранти, за оцінками Pew Research. Це близько 7% від усіх народжених у країні дітей. Найвищі показники - у прикордонних із Мексикою штатах Арізона - 21% пологів, і Техасі - 25% (дані 2014 року).

Центр досліджень імміграції має іншу статистику: загалом 36 тисяч дітей у рік народжується в США внаслідок пологового туризму.

36 тисяч дітей у рік народжується в США внаслідок пологового туризму

Однак батьки зазвичай забирають немовля назад до своєї країни. Вони можуть планувати переїхати до США, коли дитина досягне 21 року і матиме право на запрошення сім'ї. Тому, щоб зловживати 14 поправкою, потрібне дуже довгострокове планування, яке не завжди спрацьовує.

А що в інших країнах?

Отримання громадянства за "правом землі" існує у понад 30 країнах у світі.

До прикладу, Франція відмовилась від такої практики у 1993 році. Діти іноземців там мають чекати до 18 років, щоб автоматично отримати французький паспорт.

У 2005 році Ірландія останньою з країн ЄС відмовилась від права громадянства за народженням. Таке рішення підтримали 80% учасників референдуму. Громадянство там надається лише у випадку, якщо хоча б один з батьків є ірландцем.

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Мирослава Ґонґадзе Головний редактор і керівник Української служби "Голосу Америки"
Віктор Каспрук Політичний аналітик
Тарас Возняк Культуролог, директор Львівської галереї мистецтв ім. Б. Возницького
Євген Іхельзон Засновник проекту "Я люблю Азію"
Сашко Даниленко Мультиплікатор, художник
Погода