Як готувати правильну вівсянку

Одна-дві ложки сприятимуть кращому здоров'ю

Вівсянка, без сумнівів, класичний цільнозерновий сніданок. Хоч нас і намагаються переконати, що це не так.

На захист вівсянки є дуже багато аргументів.

Овес містить цінні авентраміди, які мають протизапальні властивості, подібні до насіння льону та хрестоцвітих (капуста всіх сортів, редька і т.д.). Тому вівсяна каша незамінна в дієтичному лікуванні багатьох проблем із органами травлення.

Вівсяна каша незамінна в дієтичному лікуванні багатьох проблем із органами травлення

Але від її приготування та поєднання з різними продуктами залежить і її дія на організм.

Наприклад, при загостренні шлунково-кишкових хронічних захворювань, частими призначеннями дієтологів є лікувальні супи з вівсяними пластівцями на нежирних м'ясних бульйонах. Буквально через декілька днів стан людей значно покращується: зменшується або зникає біль, покращується самопочуття.

Виявляється, наша печінка також любить вівсянку.

У 2013 році група вчених опублікувала перше подвійне сліпе рандомізоване плацебо-контрольоване дослідження (це дослідження з найвищим ступенем достовірності), про вплив вівсянки на чоловіків та жінок із зайвою масою тіла.

У тих, хто регулярно вживав вівсяну кашу, запалення печінки значно зменшилось. Також вони знизили свою масу тіла. Дуже цінним є те, що в них зменшився відсоток вісцерального (жиру навколо внутрішніх органів, який погіршує стан серцево-судинної системи та підвищує ризик інфарктів, інсультів, прискореного старіння та багатьох інших проблем).

У тих, хто регулярно вживав вівсяну кашу, запалення печінки значно зменшилось

Проведене в 2014 році дослідження підтвердило захисну дію цільних злаків для групи пацієнтів з НЖХП (неалкогольною жировою хворобою печінки), або, по-народному, ожирінням печінки - у них знизився ризик її запалення.

Був виявлений зв'язок між споживанням очищених злаків (булки, батони, білий хліб) та підвищеним ризиком захворювань.

Тому, замість того, щоб на сніданок вживати білий чи підфарбований "чорний" м'який хліб, навіть маленький його шматочок, краще приготуйте смачну вівсянку. Одна-дві ложки, однозначно, сприятимуть кращому здоров'ю.

Особливо корисною є вівсянка для дітей та людей похилого віку. Звичайно, не порожня каша, на воді, а в збалансованому цінними жирами, білками, фітонутрієнтами, сніданку. Треба мати на увазі, що травна система дітей, так само, як і травна система людей старшого віку, є досить вразливою, тому включення вівсянки покращить її стан.

Особливо корисною є вівсянка для дітей та людей похилого віку

Як готувати правильну вівсянку:

1. Її можна приготувати на нежирному і неміцному м'ясному бульйоні, в якому варились овочі. Особливо підходить тим, в кого є проблеми із шлунком та кишечником. Бо, як відомо, бульйон складається із цілого комплексу амінокислот, які є "будівельними блоками" для відновлення запаленої слизової оболонки. Також містить глутамінову кислоту, яка живить та відновлює клітини кишечного епітелію.

2. Поєднуйте з корисними жирами. Якщо приготувати на воді, можна додати вершки, або ложечку оливкової олії, або м'якуш авокадо. Щоб було смачніше, можна присипати сиром пармезаном.

3. Поєднуйте з білками. Каша на воді, а тим більше, солодка, з медом чи варенням, має високий глікемічний індекс. Вона сприяє високому стрибку інсуліну, тому щодня на сніданок солодка каша не годиться.

А от ледь підсолена, на нежирному слабкому бульйоні або зі шматочком сиру чи яйцем, стане повноцінним оздоровчим сніданком.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

1

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Майкл Дракман Директор Міжнародного республіканського інституту в Україні
Дар'я Лазарєва Експертка відділу клімату та транспорту ГО "Екодія"
Юрій Ніколов Співзасновник видання "Наші гроші"
Брайан Вітмор Cтарший науковий співробітник Atlantic Council
Іван Сидор Священник, секретар-референт Київської єпархії ПЦУ