Київ втомився ігнорувати українську мову

Наближаємося до "мовного консенсусу"

Може це щось сезонне, але Київ якось непомітно втомився ігнорувати українську мову. І на вулиці, і в закладах.

Московської традиційно багато, але її легко відкидають, зачувши українську. Молодь говорить грамотно, старші не цураються простого мовлення - суржику. Але й перші, й другі сприймають українську як буденність.

Це щось свіже.

У Києві приглушили той удаваний пуризм, який по факту був зброєю місцевих "русских" - послідовних мовних шовіністів. Вийнявши "русский" кляп із рота "простих мовців", ми почали отримувати істотну чисельну перевагу в багатьох точках міста.

Вийнявши "русский" кляп із рота "простих мовців", ми почали отримувати істотну чисельну перевагу в багатьох точках міста

Відіграла свою роль успішна кампанія бруталізації мовних конфліктів, вітриною якої стала Лариса Ніцой. Пул "мовних скандалістів" насправді добре чула "друга сторона" і нам вдалося її переконати, що ми готові на радикальні дії. Вони розуміли, що їх жертвами стануть не власники ресторанів та супермаркетів, а наймані працівники - це ще страшніше. Бо самі себе ці шовіністи можуть захистити, а як захистити найманих працівників від асиметричних акцій "наймитів Ніцой"? Неможливо. І це підривало їх харизму в очах свого колективу. Це було і залишається для власників-шовіністів болючою проблемою. І вони "дали задню".

Ресторанний бізнес - камертон публічного мовлення. Певний театр, де відпрацьовуються комунікативні стереотипи, що рухаються далі - на вулицю і в офіси. Ну й багато інших чинників працює. Зокрема квоти на українську музику в ефірі fm-станцій. Фонове звучання української стало тотальним.

Відчуваєш, що Київ вкотре хвилеподібно наближається до чогось такого, що соціологи назвуть "мовним консенсусом". Але цей "консенсус" поки що "по востребованию" - і тільки.

Повернутися в український Едем заважають якісь невисловлені гріхи

Зрештою роздягнутися і повернутися в український Едем заважають якісь невисловлені гріхи. І тяжкість їх кажись поза містом. В основному.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Мирослава Ґонґадзе Головний редактор і керівник Української служби "Голосу Америки"
Віктор Каспрук Політичний аналітик
Тарас Возняк Культуролог, директор Львівської галереї мистецтв ім. Б. Возницького
Євген Іхельзон Засновник проекту "Я люблю Азію"
Сашко Даниленко Мультиплікатор, художник
Погода