Аскольд Лозинський
Юрист, екс-президент Світового конгресу українців
24.05.2018
1

Дивізія "Галичина" та Червона армія: несправедливе порівняння

Мене дивує...

Мене дивує засадничо кривдячий виступ на "Фейсбуці" та по телебаченню директора Українського Інституту національної пам'яті Володимира В'ятровича, щодо Дивізії "Галичина", який написав і сказав таке:

"Річниця створення Ваффен СС дивізії "Галичина" - не свято для українців. У німецькій і радянській арміях у Другій світовій українці сприймалися однаково - як гарматне м'ясо. Різниця лише в тому, що мобілізованих до дивізії "Галичина" навчали рік, перш ніж кинути в бій, а новобранців Червоної армії часто кидали в м'ясорубку відразу. Але це не з любові німців до українців. Вони лише раціонально використовували людські ресурси, яких у них було менше ніж у росіян".

В'ятрович написав, що у німецькій і радянській арміях у Другій світовій українці сприймалися однаково - як гарматне м'ясо

І далі:

"Мене дивує позиція деяких українців, які вважають, що створення дивізії СС "Галичина" має відзначатись як свято у нашій країні. Ще більше дивує, що ті українці вважають себе українськими націоналістами та забувають справжню історію Другої світової війни. Суть полягала в тому, що СС "Галичина" створювалась німецькою окупаційною владою у 1943 році, яка на той момент вже встигла вбити тисячі українських націоналістів, які намагалися у 1941-му творити Українську державу, ув'язнили на той момент керівництво Української держави – Ярослава Стецька та Степана Бандеру, вбили Олену Телігу та багатьох інших українських націоналістів в Бабиному Ярі".

З часу оформлення УІНП його директорами були як історики так і патріоти, але до В'ятровича мабуть ніколи не було директора котрий охоплював так яскраво обидві характеристики. В'ятрович по освіті історик, з великим досвідом роботи також в архівах, до речі, навіть націоналіст за власним окресленням. На жаль, у своїх оцінках про Дивізію він згадує поверхово, що йому не личить, але не застановляється глибше над мотиваціями тих хлопців, котрі вступали до Дивізії та тих, котрі входили до Червоної Армії, але робить несправедливе порівняння.

Він не застановляється глибше над мотиваціями тих хлопців, котрі вступали до Дивізії та тих, котрі входили до Червоної Армії, але робить несправедливе порівняння

Різниця надзвичайно суттєва. Українські хлопці не зголошувалися до Червоної Армії, їх брали насильно. Я не осуджую їх, але характеризую як трагічне гарматне м'ясо. До Дивізії хлопці зголошувалися - тому їх мотивація дуже суттєва в аналізі. Мабуть ніхто з хлопців Червоної армії, до речі, не був під хибним враженням, що він бореться за незалежну українську державу. У найкращому випадку він боровся і часто вмирав, щоби звалити німецький фашизм, мабуть і не усвідомлюючи, що впроваджує на його місце фашизм московський. Це щодо припущення особистої мотивації червоноармійців. Натомість, можна сказати, що наші хлопці переважно зголошувалися до Дивізії не для Німеччини, не щоби виграти для німецького фашизму війну, а скоріше щоб боротися проти Москви в намірі здобути українську державу, при тому навчитися воєнного ремесла та здобути якісну і різну зброю за рахунок німців.

Наші хлопці зголошувалися до Дивізії не для Німеччини, не щоби виграти для німецького фашизму війну, а скоріше щоб боротися проти Москви в намірі здобути українську державу

До речі самі українські ініціатори Дивізії були українськими державниками, котрі не мали за мету творити Дивізію на порятунок Німеччини. В той час у 1943 році вже було відносно зрозуміло, що Німеччина програє війну. Організатори типу відомого географа і науковця Володимира Кубійовича і других стояли на становищі встановити фронт боротьби проти Москви. Сам Митрополит Андрей Шептицький, знайомий з поведінкою "совєтів" в Галичині у 1939-1941 роках благословив цей почин. Організатори застерегли німців, що Дивізія не боротиметься проти власного народу, тобто Української повстанської армії чи будь якої української воєнної формації. Червона Армія і її вояки включно з українцями боролись і нищили не тільки УПА, але і українське цивільне населення. Дивізія, противно, допомагала українському цивільному населенню.

Організатори застерегли німців, що Дивізія не боротиметься проти власного народу. Червона Армія і її вояки з українцями боролись

А вже зовсім несправедливим для хлопців Дивізії чи їх родин, дітей чи внуків і демагогічним є згадувати при цій дискусії постатей Ярослава Стецька, Степана Бандери, котрі були ув'язнені німецькими окупантами посередині 1941-го, а тим більше Олени Теліги та інших націоналістів, які були замордовані німецькими фашистами у Бабиному Ярі ще в лютому 1942-го. Що це має спільного з Дивізією, створеною у 1943-го?! Колега В'ятрович повинен пам'ятати, що він історик і не повинен спускатися до демагогії або принаймні керуватися фактами.

В історії бездержавної нації існує багато випадків, коли хлопці тої нації входять у "чужі", але і "свої" військові формації, щоби змагатися за власну державність. Дивізія це не виїмковий випадок. Козаки боролися, здавалося, по різних сторонах. Українські січові стрільці були чужою формацією, але під час наших визвольних змагань у 1917-21 роках. їхні курені, сотні і полки становили зародок оформлення нових корпусів Січових стрільців та української національної армії. Хіба не відмічаємо наших Січових стрільців, не співаємо їхні пісні?

В історії бездержавної нації існує багато випадків, коли хлопці тої нації входять у "чужі", але і "свої" військові формації, щоби змагатися за власну державність

Раджу колезі - не по фаху, але по ідеологічному напрямленню - ревізувати своє таке абсолютне становище не тільки для загоєння ран, котрі він відкрив серед української нації, але також для історичної правди та об'єктивності.

Аскольд Лозинський, для Gazeta.ua

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

1

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі