Україна під санкціями?

Глобальні компанії ігнорують нашу країну

На тлі того, що відбувається, складається відчуття, що Україна знаходиться під економічними санкціями низки глобальних компаній, таких як Apple, PayPal, Facebook і т.д. Підтвердженням цього є, наприклад, незворушне мовчання PayPal, який багато років ігнорує нашу країну, працюючи в обидві сторони в більш проблематичних регіонах. У нас же PayPal працює тільки в одну сторону - дозволяє українським користувачам відправляти валютні кошти, але не приймати.

Багато хто пам'ятає історію з блокуванням ряду рахунків в PayPal, які були створені з метою збору коштів для української армії. Причина, яку називали - фінансування тероризму. І навіть після перевірок авторитетних аудиторів, в ході яких з'ясовували, що кошти витрачали на лікарські препарати для солдатів АТО, а рівень доказів фінансування тероризму та/або інших видів злочинної діяльності був нульовим - рахунки все-одно заблокували.

Ще одна історія трапилася нещодавно з моїм товаришем киянином Андрієм Хоменком, який разом зі своїм американським другом організував збір пожертвувань в Facebook для лікування своєї дочки від туберкульозу кісток. Facebook раптово заблокував сторінку прийому пожертвувань і повідомив, що фандрейзинг неможливий в країнах, які потрапляють під санкції США.

Україна знаходиться під санкціями США?

Санкції ми наклали самі проти себе, маючи такий Нацбанк і такий уряд

Скажете, все набагато банальніше: санкції ми наклали самі проти себе, маючи такий Нацбанк і такий уряд. Але ж НБУ протягом останніх трьох років здійснив ряд певних кроків для доступу українців до послуг міжнародних систем електронних грошей. Це звичайно сміхотворний мізер, в реальності показує, яку жалюгідну мишу може народити гора, але чесно кажучи, я слабо вірю в те, що в причинах численних відмов того ж PayPal за останні роки винен тільки Нацбанк. Очевидно, що також величезна провина лежить на нашому цинічному і жлобському уряді, в парадигмі якого - абсолютна байдужість щодо подібних проблем суспільства. "Вам потрібен PayPal? Ага, зараз. А що ще вам потрібно? Чим допомогти?".

Але і вони, незважаючи на ось такий підхід, хотіли б затягнути до нас Apple. І PayPal. І відкрити повноцінне представництво Facebook. І R&D-центр Google. І 100 кав'ярень Starbucks. І побудувати 10 заводів глобальних автодилерів. Стрічку перерізати, ручки потиснути під камери і авторитетно розповісти про інновації.

Можливо, реальні причини, через які ми заслуговуємо на подібне ставлення - негативна репутація України в сферах онлайн-платежів і кіберзлочинності? Цього у нас хоч відбавляй. ІТ-шників сотні тисяч, і ні для кого не секрет, що в зв'язку з непрацюючими судами (при наявності малої долі адекватних законів), в Україні - повно кіберзлочинців. Але також їх багато, наприклад, в Індії, де є PayPal.

Половину українських банківських карт не приймають на Amazon і Ebay

А може це олігархи і перевернуті поняття в конкуренції? Половину українських банківських карт не приймають на Amazon і Ebay. Величезну частину наших смартфонів і решту техніки завозять по сірому і не підтримують офіційно. Гарантію на куплений комп'ютер забезпечує не Apple або Lenovo, а якась Глиба Тетяна Василівна, тому що на її ім'я виписаний товарний чек. Одиниці серед міжнародних онлайн-магазинів роблять доставку в Україну - в інших випадках, потрібно вдаватися до допомоги посередників. Кругом суцільні підпірки і милиці. Весь ритейл пронизаний сірими човниковими схемами.

Шукаю відповідь на це питання. Бо війна - не причина. Глобальні компанії вже давно навчилися жити в форс-мажорних умовах, розробили тисячі сценаріїв реакції на терористичні загрози і військові дії. Погляньте на той же Ізраїль. Можливо, справжню причину свого часу добре пояснив один з топів IKEA, після невдалої спроби зайти до нас на ринок: у їхньої компанії немає грошей на хабарі. До речі, IKEA до нас заходить чи ні?

Оригинал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Мирослава Ґонґадзе Головний редактор і керівник Української служби "Голосу Америки"
Віктор Каспрук Політичний аналітик
Тарас Возняк Культуролог, директор Львівської галереї мистецтв ім. Б. Возницького
Євген Іхельзон Засновник проекту "Я люблю Азію"
Сашко Даниленко Мультиплікатор, художник
Погода