Кінець АТО і Мінська
Чи ухвалять законопроект "про відсіч російській агресії"?
Цього тижня Верховна Рада розглядає законопроект 7163. Враховуючи майже на 80% новий текст цього законопроекту і його тональність, я б назвав цей законопроект "про відсіч російській агресії".
На даний момент я залишаюся скептиком щодо можливості ухвалення цього законопроекту. Від часу його появи я постійно говорив, що мета цього кроку залякування Росії підвищенням ставок і стимулювати її до мирного процесу. Однак, оскільки мирний процес зайшов у глухий кут, то можливо саме зараз прийшов час піднімати ставки в міжнародній дипломатичній грі. Законопроект посилює лінію "примушування Росії до миру", яку розпочали США наданням Україні летального озброєння.
Законопроект посилює лінію "примушування Росії до миру", яку розпочали США наданням Україні летального озброєння
Отже, що такого важливого і чим відрізняється новий текст від старого. У новому тексті немає ніяких мінських домовленостей. Нарешті цей "ідіотизм" - посилатись на Мінські домовленості і одночасно знищувати їх - прибрали. Законопроект прямо покладає відповідальність за агресію і окупацію на Росію. В цьому ставиться крапка мертвим мінським домовленостям. Оскільки таким чином - ми визнаємо Росію стороною конфлікту, і вести переговори з якимись там захарченками та іншими пасічниками (Олександр Захарченко і Леонід Пасічник - ватажки так званих ДНР і ЛНР, - ред.) - немає сенсу. А отже Росія також припиняє виконувати функцію посередника і переговірника.
Визнання Росії агресором виключає можливість участі її в міжнародних миротворчих місіях
Визнання Росії агресором також змушує переглянути діяльність, чи правильніше бездіяльність, різних ОБСЄ, і виключає можливість участі її в міжнародних миротворчих місіях. Очевидно, що зважитись на такий крок без погодження із Заходом наша влада навряд чи могла, тому логічно, що Захід буде переглядати санкції з прив'язки до мінських домовленостей на прив'язку до факту агресії.
Це все має призвести до нової міжнародно-правової форми врегулювання конфлікту, на фоні припинення мінських домовленостей. І єдина доступна форма на даний момент - це миротворча операція.
В інших моментах законопроект вирішує давно наболілі проблеми: припиняє АТО, дозволяє застосовувати ЗСУ, легалізовує повноваження військових, об'єднаний оперативний штаб, посилює фігуру командувача ООШ тощо.
В цілому прийняття цього законопроекту саме в новому вигляді дуже позитивний крок. Будуть звісно крики різних правозахисників, борців із мовою ненависті та інших представників "стандартів BBC в Україні". Але, як людина, яка там працювала і вживу бачила ситуацію (Віктор Андрусів був заступником голови Донецької військово-цивільної адміністрації з гуманітарних питань із липня 2015-го по лютий 2016 року, - ред.), маю сказати, що цей законопроект - серйозний крок вперед.