Кінець російських "гумконвоїв"?
Донбас перестає бути центром дестабілізаційних зусиль Кремля
15 вересня на засіданні російського уряду прийняли рішення про припинення фінансування поставки гуманітарної допомоги на Донбас. В бюджеті РФ на 2018 рік і в планах на 2019-2020 роки не буде пункту про "гуманітарні конвої" для України. Відповідний бюджет ще має ухвалити Держдума.
"Переформатування" так званої "гуманітарної допомоги", яку Кремль нібито надає окупованим територіям Донбасу – чудовий доказ того, що змінюється сам характер дестабілізаційної політики Росії стосовно України, пише Віталій Портников для "Радіо Свобода".
Перший дзвінок пролунав ще кілька років тому – і не у зв'язку із Донбасом, а в зв'язку з іншою фактично окупованою територією – Придністров'ям. Допомогу цій самопроголошеній республіці було серйозно скорочено. І зрозуміло чому. Придністров'я перестало цікавити Кремль як плацдарм для дестабілізації ситуації в Республіці Молдова. Всі свої зусилля Москва зосередила на підтримці проросійських сил у самій Молдові та обранні Ігоря Додона президентом цієї країни.
У цій ситуації придністровці з їхніми пенсіями і зарплатами моментально стали нецікаві своїм окупантам. Але тоді ж справно витрачалися гроші на Донбас – тому що окупація цієї території сприймалася як головний елемент дестабілізації ситуації в Україні.
У Москві мають на увазі під "гуманітарною допомогою", перш за все, фінансову підтримку власного окупаційного контингенту і зрадників Батьківщини – найманців на службі у ворога
Ми прекрасно розуміємо, що в Москві мають на увазі під "гуманітарною допомогою". Це, перш за все, фінансова підтримка власного окупаційного контингенту і зрадників Батьківщини – найманців, які вирішили заробляти гроші на службі у ворога. Це підтримка окупаційної адміністрації. І це збереження мінімальної соціальної стабільності в регіоні – щоб його доведені до крайнощів жителі не стали бунтувати проти Росії.
Так ось гроші на цю соціальну стабільність можуть бути в тому чи іншому вигляді збережені, нехай і урізані. Зрештою, це не найбільші витрати російського бюджету, і Путін може розраховувати рано чи пізно перекласти їх на Україну. А бойовики йому більше не потрібні. Донбас – і про це свідчать пропозиції Москви щодо введення миротворчих сил ООН в регіон – потроху перестає бути центром дестабілізаційних зусиль Кремля.
Бойовики поглинають надто багато грошей із російського бюджету, підтримка їх призводить до збереження західних санкцій і погіршення економічного стану самої Росії. А ефективність цієї підтримки – нульова. Злочини бандитів тільки згуртовують українське суспільство і доводять важливість будівництва сильної держави, ефективної армії і силових структур.
Copyright © 2017 RFE / RL, Inc. Передруковується з дозволу Радіо Вільна Європа/ Радіо Свобода
Коментарі