Захід взявся за санкції проти Росії всерйоз

За цей рік в санкційній історії відбулися істотні зміни

Продовження Європейським Союзом санкцій проти Російської Федерації пройшло настільки буденно, що навіть не потрапило в випуски новин.

Власне дискусії про це продовження на останньому саміті ЄС практично не було. І це при тому, що ще недавно, напередодні попереднього продовження, здавалося, що санкції продовжують востаннє. Я б сказав - щоразу продовження сприймалося як останнє, - пише Віталій Портников для "Радіо Свобода".

Але за цей рік в санкційній історії відбулися істотні зміни. Захід вводив санкції проти Росії після окупації Криму і початку війни на Донбасі. Вводив за кричуще порушення міжнародного права. Вводив за дестабілізацію ситуації в Україні. Але при цьому самого Європейського Союзу або Сполучених Штатів санкції як би не торкалися. Росія не була для Заходу прямою загрозою, її карали виключно за те, що вона стала загрозою для України. Українські пояснення про те, що російська агресія спрямована проти цивілізованого світу в цілому, а не тільки проти країни, на території якої Кремль руйнує і вбиває, сприймалися в кращому випадку поблажливо. Та й сама російська небезпека сприймалася саме так - поблажливо. Дехто на Заході навіть вірив, що під тиском санкцій Путін "все зрозуміє".

Тепер сумнівів в тому, що Росія представляє для Заходу безпосередню загрозу, немає ні у кого

Так ось тепер сумнівів в тому, що Росія представляє для Заходу безпосередню загрозу, немає ні у кого. Дискутують хіба що про рівень цієї загрози, про адекватність вжитих заходів, про те, як захиститися від путінських віртуальних і пропагандистських атак, від втручання в електоральний процес, від спроб вплинути на тих, хто знаходиться в інформаційному полі російських телевізійних каналів.

Поки американські ЗМІ розповідають про розробку "віртуальної бомби", яка здатна паралізувати російські державні органи, "невідомі" хакери благополучно паралізують половину світу

При цьому інструментів для відповідної реакції у Заходу не так багато. Поки американські ЗМІ розповідають про розробку "віртуальної бомби", яка здатна паралізувати російські державні органи, "невідомі" хакери благополучно паралізують половину світу. Поки європейці дискутують про те, якию повинна бути інформаційна відповідь російській пропаганді, Russia Today починає віщати новими мовами. Поки обговорюють, як зупинити втручання Москви в електоральний процес, Росія продовжує брати на утримання нових і нових політиків на Заході. І справа не лише в корупції, аж ніяк не тільки в грошах. Справа в самій дискредитації демократичних інститутів.

Санкції виявляються одним із небагатьох дієвих інструментів відповіді цивілізованого світу на державне хуліганство Кремля

Санкції виявляються одним із небагатьох дієвих інструментів відповіді цивілізованого світу на державне хуліганство Кремля. Справа вже аж ніяк не тільки в Криму. Аж ніяк не тільки в Донбасі. У горезвісному "кумулятивному ефекті" санкційної політики тепер зацікавлені всі ті, хто хоче, щоб Путін зайнявся, нарешті, російськими проблемами і перестав дестабілізувати Захід.

Можуть сказати, що Україні такий підхід нічого доброго не обіцяє. Що тепер уже на Заході не сильно зацікавлені, щоб Росія пішла із захопленого Криму, з розтерзаного Донбасу (бо чим довше триватимуть санкції, тим більшою стає ймовірність краху путінського режиму). Але, погодьтеся, Росія, яка піде з Криму і залишить у спокої Донбас - це буде вже зовсім інша Росія.

Copyright © 2017 RFE / RL, Inc. Передруковується з дозволу Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

2

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Марк Тіссен Оглядач видання The Washington Post
Девід Кларк Аналітик, колишній спеціальний радник по Європі в МЗС Великої Британії
Андрій Андрушків Експерт з управління, виконавчий директор Центру спільних дій
Агія Загребельська Засновниця громадського проєкту "Ліга антитрасту"
Андерс Аслунд Американський економіст