Заходу пощастило з Путіним

Кремль дав поштовх для консолідації на Заході нових політичних сил

Ми опинилися в історичній паузі. Суспільство смертельно втомлене і у нього немає сил -поки! - вибратися з глухого кута. Але і західна цивілізація, яка повинна бути орієнтиром прогресу, деморалізована.

Втім, Захід вже двічі проходив через періоди занепаду і щоразу виходив із них на новий рівень розвитку - у кінці 20-х років і в 70-роках минулого століття. Обидва рази існування опонента в особі Радянського Союзу змушувало Захід тримати себе у формі.

Після обвалу СРСР у Заходу зник зовнішній стимул до самооновлення, а разом з ним і внутрішня потреба у реформуванні

Після обвалу СРСР у Заходу зник зовнішній стимул до самооновлення, а разом з ним і внутрішня потреба у реформуванні. Ліберальна демократія почала втрачати драйв. Криза ЄС; розкладання політичної системи в США; перетворення банків у вампіра, що руйнує економіку (недавня розповідь Spiegel online про те, як Deutsche Bank став антитезою західних принципів, говорить про жахливу деградацію провідних фінансових інститутів); втрата західним політичним класом готовності слідувати власним принципам, - все це ознаки загнивання провідної світової цивілізації.

Заходу знову знадобився шок, який би змусив його вийти з паралічу. Несподівано таким "шокером" став Путін, який, перевернувши глобальну шахову дошку, вивів Захід із заціпеніння. "Боже, що він робить?!" - не втомлюються повторювати лідери ліберальних демократій, з жахом чекаючи нових кремлівських кульбітів. Дійсно, що він робить? Адже Кремлю була так вигідна беззуба ліберальна демократія, готова до шредеризації, кредо якої було: "Не дратувати Путіна!" Навіщо тільки він зруйнував безтурботність? Тепер колективний Захід повинен відповідати, а відповідати так не хочеться!

Першою відповіддю Заходу стало м'яке стримування Росії у вигляді санкцій і пожвавлення НАТО. Але як можна когось стримати в епоху глобалізації? Особливо, коли західний істеблішмент залучився в процес обміну послугами з російською елітою. До речі, відповідь західних лідерів Росії через активізацію НАТО зручна для тих, хто залучений до взаємозалежності, бо залишає в безпеці обмін послугами через енергетику і фінанси; а Кремлю дає можливість обґрунтувати військовий патріотизм.

Незабаром почнеться вихід нових еліт і вони будуть шукати жорстку відповідь на путінський виклик

Але все це тимчасово. Кремль дав поштовх для консолідації на Заході нових політичних сил. Нинішня західна крамниця лахмітника, в якій служать лідери, які звикли до розм'якшення норм, доживає останні роки. Незабаром почнеться вихід нових еліт і вони будуть шукати жорстку відповідь на путінський виклик.

Настільки зручний для багатьох - і в Росії, і на Заході - постмодерн закінчується. І його могильником став саме російський лідер. А адже як добре було разом загнивати до нескінченності. Але Путін покінчив з "малиною" і змусив Захід задуматися про те, як жити далі. Не зумівши стати реформатором у Росії, Володимир Путін може претендувати на роль лідера, що змусив ліберальні демократії згадати про свої забуті принципи. Ось як буває, коли стратегія - це те, що ми робимо сьогодні ввечері.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Сергій Грабовський Публіцист, історик
Роман Сініцин Волонтер
Олег Сенцов Режисер, сценарист, письменник
Анастасія Леухіна Голова ГО "Горизонталі", викладач Київської школи економіки
Світлана Фус Дієтолог
Погода