Було б дуже погано, якщо б конфлікт на Донбасі було врегульовано
Ангела Меркель висловила впевненість у ефективності Мінських угод. Це парадоксальна заява. Адже Мінські угоди практично провалено
Канцлер Німеччини Ангела Меркель пообіцяла вже невдовзі провести зустріч "норманської четвірки" й висловила впевненість у ефективності Мінських угод. Це парадоксальна заява. - зазначає журналіст Віталій Портніков для Радіо Свобода. - Адже, з одного боку, Мінські угоди практично провалено. Вони мали призвести до повного врегулювання ситуації до 31 грудня 2015 року. Вже на цей час окупанти мали залишити територію Донецької і Луганської областей, там треба було провести місцеві вибори й повернути Україні контроль над тією частиною її державного кордону, яка зараз контролюється росіянами. Усього цього не відбулося.
З іншого боку, санкції проти Росії залишаються дієвими і важливими. Вони є важливим додатком до послаблення російської економіки, спричиненого падінням ціни на нафту та очевидною некомпетентністю російського політичного керівництва – цілої зграї шахраїв і нездар. І було б дуже погано, якщо б конфлікт на Донбасі було б врегульовано, а санкції скасованого. Адже під окупацією все одно залишався б Крим, а путінський режим продовжував би загрожувати українській державності, бо не відмовився б від своєї імперської маячні. Ні, нам потрібно, щоб у Росії не було б сил на агресію, щоб у громадян цієї країни виникла б чітка коннотація із нападом на Україну і крахом їхньої держави та їхнього власного добробуту. І з цієї точки зору Мінські угоди є напрочуд ефективними. Все, що послаблює агресора й знищує його міць – добре для України.
Нам потрібно, щоб у Росії не було б сил на агресію, щоб у громадян цієї країни виникла б чітка коннотація із нападом на Україну і крахом їхньої держави
Так що дбати про послаблення санкцій й вихід із донбаського глухого кута має сама Росія. Розуміння того, що ситуацію потрібно змінювати і так звані "народні республіки" у їхньому нинішньому вигляді є серйозним тягарем для російської економіки, вже починає з'являтися.
Кожний долар, який "випадає" з нафтової ціни, зменшує хижу російську агресивність. Я впевнений, що її керівництво вже невдовзі буде виступати із ініціативами, робити миролюбний вигляд: сам факт призначення новим російським представником у Мінській групі колишнього спікера російської Державної думи Бориса Гризлова багато про що свідчить. І тут українцям потрібно не здавати власних позицій. Треба вимагати від окупанта забратися геть із усіх українських територій, назавжди забути і про Донбас, і про Крим, і про Севастополь. Росіяни мають усвідомити – це вихід не для нас, а для них. Мова йде про їхні гроші, їхнє виживання, їхні шанси вийти з кризи й зберегти стабільність у власній державі. І якщо вони не бажають допомогти самі собі – ми їм точно не допоможемо.
Copyright © 2016 RFE/RL, Inc. Передруковується з дозволу Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода