Чи є різниця між РПЦ і ІДІЛ?

Путін і РПЦ відновили те, що колись зробив Петро Перший, а більшовики знищили - Імператор повинен бути помазаником Божим. Путін зважаючи на свою зовнішність і харизму імператором навряд чи б став, але робити вигляд і займати місце помазаника як "Царі Всієї Русі" біля вівтаря під час Різдвяної або Великодньої служби він може. І, головне - хоче. Він міг би перейти межу і піддатися на вмовляння челяді, оголосити себе новим імператором, та, здається, розуміє безглуздість ситуації.

З деякого часу, щоб дізнатися хто командує Росією, не треба заходити на кремлівський сайт, достатньо подивитися новини сайту РПЦ. Здається, ієрархи РПЦ давно забули, чим повинна займатися Церква. Вони все більше обговорюють мирські проблеми, які насправді їх, згідно зі статтею 14-й Конституції Росії, не стосуються. В Основному законі чітко прописаний статус РПЦ та інших конфесій: "Російська Федерація - світська держава. Жодна релігія не може встановлюватися в якості державної чи обов'язкової. Релігійні об'єднання відділені від держави і рівні перед законом". На практиці все навпаки: Патріарха охороняє ФСО, він літає на літаках державної компанії, його зустрічають військові караули, як державного діяча. На тлі дискусії про те, що хоче ІДІЛ, реальний статус РПЦ вже немає необхідності обговорювати, - пише професор Олег Панфілов для Крим.Реалії.

Ще років 20 тому був сенс обговорювати важку участь РПЦ після більш ніж 70-річного правління більшовиків. Цифри розстріляних священиків і ченців, кількість зруйнованих храмів і монастирів пригнічують свідомість - як це могли зробити люди, які виросли в країні з тисячолітньою православною традицією. Здебільшого, багато лідерів більшовиків були або вихідцями з релігійних сімей, або дітьми та онуками священиків. Деякі, як, наприклад, Сталін, мали релігійну освіту. При всіх цих обставинах, вони мстилися священикам і конфесіям тільки тому, що хотіли на зруйнованому побудувати свою нову ідеологію. Сталін у середині 40-х років зрозумів помилку своїх соратників, але відновив Церкву тільки частково - зовні, створивши РПЦ як структуру, яка підпорядковується КДБ. Багато існуючих зараз ієрархів конфесій на пострадянському просторі мають давні стосунки із спецслужбами, а у випадку з РПЦ так і абсолютно очевидний зв'язок.

Володимир Путін після стількох років членства в КПРС та служби в каральних органах, з традиціями вбивств священиків, раптом став набожним

У період президента Єльцина РПЦ намагалася відновити свою репутацію, але при чинних Патріархові Олексії II та його оточенні, зазначених у документах КДБ, зробити це було важко. Рятували священики-реформатори, які служили Церкві, а не боролися за своє місце в ній: їх не любили, їх переслідували, вони зазнавали відлучення від церкви, і їх вбивали. П'ятнадцять років тому до Кремля увійшов Путін, щоб відновити владу чекістів. Одночасно на телеканалах і в агентствах з'явилися нові співробітники - генерали і полковники КДБ, в суспільстві став відроджуватися затхлий, здавалося вже забутий дух - влада хотіла беззаперечного підпорядкування, а без репресій це складно відновити. На хвилі ренесансу КДБ, церкві було віддано ласий шматок - ідеологію. Путінські більшовики не стали вигадувати нову ідеологію, зупинившись на "російському світі", у становленні якого головну роль повинна грати РПЦ.

З січня 2009 року, коли новим Патріархом РПЦ замість Алексія II, який раптово помер, став Володимир Михайлович Гундяєв, злиття Кремля і РПЦ стало неприхованим тандемом. Володимир Путін після стількох років членства в КПРС та служби в каральних органах, з традиціями вбивств священиків, раптом став набожним. РПЦ перетворилася на офіційну релігію Росії, незважаючи на значне число мусульман, іудеїв, буддистів і послідовників інших конфесій. Кремль активно почав просувати православ'я в маси, не домігшись реальних результатів, але отримавши Патріарха Кирила в якості одного з головних державників в країні.

Не вдаючись у таємниці походження ІДІЛ, як і Аль-Каїди або Талібан, у всіх цих утвореннях є головна мета - підпорядкування суспільства своїй ідеології

Порівняння ІДІЛ з РПЦ не випадкове. Не вдаючись у таємниці походження ІГІЛ, як і Аль-Каїди або Талібан, у всіх цих утвореннях є головна мета - підпорядкування суспільства своїй ідеології. Для цих організацій збройна боротьба - єдиний спосіб захоплювати території, ідеологічно зв'язок з офіційним ісламом поверхневий, оскільки порушує його основні постулати. Судячи із заяв, багато організацій, які обвинувачують у тероризмі, цураються ІДІЛ, скоріш за все, здогадуючись, що поява нових радикалів пов'язана з чиїмись політичними інтересами. Як і РПЦ, яка зараз більше політична організація, ніж релігійна громада, що покликана піклується про моральний стан суспільства, а не дивному патріотизмі, який передбачає любов до вождів. А як же євангельське "кесарю - кесареве, а Богові - Боже"?

Путін і РПЦ відновили те, що колись зробив Петро Перший, а більшовики знищили - Імператор повинен бути помазаником Божим. Путін зважаючи на свою зовнішність і харизму імператором навряд чи б став, але робити вигляд і займати місце помазаника як "Царі Всієї Русі" біля вівтаря під час Різдвяної або Великодньої служби він може. І, головне - хоче. Він міг би перейти межу і піддатися на вмовляння челяді, оголосити себе новим імператором, та, здається, розуміє безглуздість ситуації. Але символізм завжди важливий для кволих людей: одні під час святкових радянських парадів топтали місце поховання улюбленого вождя, інший тішить себе біля вівтаря. У цьому році Путін відвідав храм Покрова Пресвятої Богородиці в селі Відрадне Воронезької області. "Невістка моя була на службі, спокійно пройшла охорону президента, - розповіла мешканка Відрадного Анна Кулагіна. - Так вийшло, що невістка стояла зовсім поряд з Путіним і, коли прийшла додому, сказала: "Майже як з царем постояла!".

Всі задоволені - Путін практично цар, РПЦ отримала натомість право стати державним органом, наділивши себе повноваженнями, які не снилися і ІДІЛ

Всі задоволені - Путін практично цар, РПЦ отримала натомість право стати державним органом, наділивши себе повноваженнями, які не снилися і ІДІЛ. Тепер ієрархи РПЦ освячують ракети і танки, автомати і кулемети, без них в космос не відправляють жоден космічний корабель, всі російські війни благословляються, окупація вітається. ІДІЛ і не снилося, щоб захоплена територія одразу ж оголошувалася "сакральною" і вигадувалася релігійна історія - з метою зміцнити свідомість росіян в доцільності анексії.

Заглянемо до щоденника головного державника отця Всеволода Чапліна, дізнаємося, що говорить "сірий кардинал" РПЦ.

12 листопада. Російська православна церква буде домагатися визначальної ролі в країні, заявив глава синодального Відділу по взаєминах церкви і суспільства протоієрей Всеволод Чаплін. "У контексті відносин з державою нам потрібно переходити від ролі принижених прохачів до ролі представників громадської сили, яка є більшістю нашого народу. Ніхто не сміє сказати нам "ні", ніхто не сміє сказати нам, що діалог з нами вести не будуть", - цитує Чапліна "Інтерфакс".

13 листопада. Художників Charlie Hebdo чекає вічна мука, сказав глава синодального відділу із взаємин Церкви та суспільства протоієрей Всеволод Чаплін, повідомляє РСН. Представник РПЦ Всеволод Чаплін закликав відмовитися від толерантності і відповісти терористам.

15 листопада. Протоієрей Всеволод Чаплін оголосив, що тільки і саме православні повинні визначати будь-які рішення, що стосуються сьогодення і майбутнього країни.

Коли ІДІЛ підриває історичні пам'ятники, населення Росії вибухає обуренням. Коли ієрархи РПЦ втручаються у створення шкільних підручників історії, росіяни смиренно мовчать

У цей час його начальник - Патріарх Кирил відвідав Калінінградську область і провів особисту зустріч з губернатором Миколою Цукановим. У ході бесіди були обговорені питання соціально-економічного розвитку регіону. Зокрема, керівник області поінформував про результати програми капремонту, яка ефективно працює третій рік. За цей час вдалося упорядкувати близько двох тисяч багатоквартирних будинків.

Тепер Патріарха чекають на Байкалі. Патріарх Кирил звершить чин освячення озера Байкал, повідомив журналістам колишній заступник голови Вищого арбітражного суду Росії, мандрівник Володимир Ісайчев. За його словами, нещодавно він мав розмову з патріархом, який підтримав пропозицію освятити озеро. "Байкал здавна вважається священним озером, морем для місцевого населення. Там дуже сильні шаманські, буддійські традиції. Патріарх прекрасно розуміє це і сказав, що це не буде перешкодою. Освячення Байкалу за православними канонами тільки зміцнить захист озера на "тонкому" рівні", - сказав Ісайчев.

Коли ІДІЛ підриває історичні пам'ятники, населення Росії вибухає обуренням. Коли ієрархи РПЦ втручаються у створення шкільних підручників історії, росіяни смиренно мовчать. За версією Всеволода Чапліна, РПЦ в майбутньому буде визначати не тільки ідеологію, а й політичне життя Росії. Тепер спробуйте визначити різницю між РПЦ і ІДІЛ. Ви боїтеся ІДІЛ? Я не менше побоююся РПЦ.

Copyright © 2015 RFE/RL, Inc. Передруковується з дозволу Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Павло Кухта Керівник з політичних питань Київської школи економіки
Вадим Денисенко Виконавчий директор UIF
Юлія Дукач Аналітикиня проєкту з дезінфомоніторингу Texty.org.ua
Дмитро Ярош Командувач Української добровольчої армії
Віктор Лещинський Президент Національного експертно-будівельного альянсу України