Чому так виходить, що всі розмови зводяться до політики? Начебто тільки-но обговорювали з таксистом футбол, і раптом чую:
— А цих поляків разом із чехами я взагалі ненавиджу!
Це — про підсумки парламентських виборів у Польщі.
— За що? — запитую.
— А за те, що вони нас ненавидять.
Нещодавно жодному таксистові й на думку не спало б цікавитися, хто стане прем'єром Польщі. Тепер інша річ. Ким була Польща кілька років тому? Та майже ніким. А тепер вона — ворог.
Якщо вчора ворогів Росії шукали переважно прихильники "теорії змов", то сьогодні до цього взялася сама влада. Росія змінює імідж, "перезавантажується". Це вам не країна-хіпі доби ранньої перебудови, коли вона любила всіх поспіль. Набридло. Знову хочеться грізної величі. А вороги — обов'язковий атрибут сильної держави. От вони і створюються. Україна — тому що "помаранчеві", Латвія — бо "есесівці недобиті", Англія — тому що "там Закаєв із Березовським". Пригадую мстиву посмішку ростовської жінки, якій щойно розказав про вибухи в лондонському метро:
— Знатимуть, як терористів фінансувати!
Щоб увести в цей пантеон ще й Польщу, довго не могли знайти приводу. Допомога прийшла від варшавських хуліганів, які пограбували дітей російських дипломатів. Далі пішло як по маслу. Народ прийняв нового ворога — і тепер уже російські "хулігани" періодично б'ють польських дипломатів і журналістів.
На перше місце серед ворогів росіяни поставили Латвію
Повний успіх політики створення ворогів показав московський телеканал ТВЦ. Він провів інтерактивне опитування: "За кордоном у Росії більше: друзів, ворогів чи прихованих ворогів?". Відповіді були такі: "друзів" — 397 голосів, "явних ворогів" — 652, "прихованих ворогів" — 4501.
Було б зовсім сумно, якби не крапля комічного. Уже в іншому дослідженні 49% росіян на перше місце серед ворогів поставили маленьку Латвію. У справжніх імперій вороги зазвичай зовсім іншого масштабу.
Коментарі