У Демократичній Республіці Конго та Зімбабве фермерів почали навчати вирощувати комах для їжі.
— Комахи — це чудове джерело білків, — каже експерт із подолання бідності Закарія Ліяс. — До того ж треба значно менше води, землі та решти ресурсів, ніж виростити корову. Але люди неохоче погоджуються. Даються взнаки огида, смакова специфіка й культурні традиції. Паралельно вчимо жінок смачно готувати жуків і личинок. Деколи на заняття приходить одна господиня. Доводиться обіцяти, що роздаватимемо гуманітарну допомогу.
Фермерам пропонують вирощувати гусінь, сарану й мух.
— Прадід мав ферму, якою тепер володію я, — каже Тібі Лауда із Зімбабве. — Але тоді в селі було утричі менше людей. Зараз бракує води й пасовищ. Діти ходять збирати термітів, цвіркунів і пальмових довгоносиків. Два роки тому вони нас врятували. Був поганий рік. Худоба гинула. Я не міг нічого продати. Але не думав про ферму комах. Нині уряд обіцяє виплати тим, хто вирощуватиме личинок. Чекаю, що вирішить дружина. Зроблю, як вона скаже.
У Зімбабве у вівсянку в школах почали додавати черв'яків мопане. $500 тис. виділили на закупівлю жуків для шкільних їдалень у столиці Хараре. У міністерстві освіти пояснили, що це єдине доступне джерело білків для дітей. У сезон дощів у селах збирають слизьку гусінь. Вважають її смачнішою та легшою для травлення.
— Місцеві кажуть, що їдять багато кукурудзи, — говорить професор харчової хімії Альберто Фіоре. — Але в ній мало білків, мінералів і жирних кислот. Натомість каша з жуками багата на важливі вітаміни та мінерали. До того ж ми спеціально розробили рецепт, де не треба нічого купувати за кордоном. Через війну в Україні та стрибки курсу будь-який імпортний продукт коштує дорого. Комахи — це майбутнє людства.
"Газету по-українськи" можна передплатити онлайн на сайті Укрпошти за "ковідну тисячу"
Коментарі