27 вересня російська Держдума ухвалила закон про пенсійну реформу. Це було третє, остаточне, читання. 83 депутати висловилися проти. Днем раніше за поправки, запропоновані Володимиром Путіним, проголосували одностайно.
За цим законом, пенсійний вік збільшився з 55 до 60 років для жінок, для чоловіків — із 60 до 65. Його підвищуватимуть поступово протягом 10 років. Достроково вийти на пенсію можуть люди з великим трудовим стажем і багатодітні матері. Військових, поліцейських і співробітників спецслужб реформа не зачепить. За звільнення людини передпенсійного віку підприємців каратимуть.
Прийняття пенсійної реформи супроводжувалося мітингами по всій Росії. Одного дня правоохоронці затримали понад тисячу учасників, серед яких діти. У Санкт-Петербурзі протести переросли в сутички з поліцією. У силовиків кидали димовими шашками, пляшками. У Москві молодь намагалася спорудити барикади з мішків із будівельним сміттям. Кидала ними в правоохоронців.
За останній місяць кількість охочих вийти на протести впала. 35% опитаних зголосилися йти на мітинги проти підвищення пенсійного віку, з'ясували соціологи. У серпні були готові — 53%. Такі дані російської неурядової організації "Левада-центр".
— Громадяни старші 50 років найгостріше реагують на підвищення пенсійного віку. Але вони не схильні до відкритого виявлення невдоволення — бачать, що це безглуздо. Протест стає внутрішнім. Він має більш різкий і рішучий характер. Це можуть бути локальні акції на захист району, двору, лісу. Можливі страйки на підприємствах, — вважає представник "Левада-центру" Олексій Левінсон.
Путін переміг на президентських виборах 18 березня з результатом 76,69% голоса. Спостерігачі відзначали масові вкидання бюлетенів і побиття активістів. Після цього знову призначений на посаду прем'єра Дмитро Медведєв оголосив непопулярні реформи. Крім підвищення пенсійного віку, зріс податок на додану вартість (непрямий податок на товари й послуги, який сплачує покупець. — ГПУ). Це призвело до здорожчання товарів, комунальних тарифів і проїзду в транспорті.
США ввели санкції через застосування в Британії нервово-паралітичної речовини "Новачок" проти колишнього російського розвідника Сергія Скрипаля та його доньки Юлії 4 березня. А також — через втручання Росії в американські президентські вибори 2016 року. Анонсували введення "пекельних санкцій", які мають знищити економіку РФ.
У Сирії російські війська за рік втратили літаки Су‑25 та Іл-20 із 15 військовими на борту. Приблизно 300 найманців із так званої "групи Вагнера" загинули під час спроби взяти штурмом підконтрольний США нафтопереробний завод.
169 російських спортсменів не змогли взяти участь у зимових Олімпійських іграх 2018 року через допінговий скандал. У листопаді 2017-го в росіян відібрали 13 медалей. Причина — застосування заборонених препаратів на зимових Олімпійських іграх у Сочі чотири роки тому. Також стало відомо, що колишній міністр спорту Росії Сергій Мутко намагався переконати додати допінг у проби сечі українського спортсмена.
Рейтинг довіри до Путіна впав з 84% на початку року до 63,7% у вересні. На губернаторських виборах кандидати від "Єдиної Росії" програли в чотирьох регіонах.
— Система втрачає легітимність. Люди не хочуть їй підкорятися. У Росії були кризи й підйоми, але не було такої постійної довготривалої безнадії. Авторитаризм тримався на вірі в царя. Усі навколо злодії, а без Путіна пропадемо. Виявилося, що він член цієї банди. Якщо в Росії щось і почнеться, то з відокремлених регіонів, таких як Примор'я та Калінінград. Не буде сепаратизму в його класичному варіанті, — вважає російський історик і публіцист Павло Шехтман.
Коментарі