На околиці столиці Афганістану Кабулі в розваленому під час війни колишньому Палаці культури і науки живе близько сотні людей. Для них найголовніше в житті — знайти чергову дозу наркотиків.
17-річний Гулам Ахмад підсів на опій два роки тому, коли працював на фабриці в Ірані. А незадовго перед тим як його депортували до Афганістану, перейшов на героїн. Зараз він, просить милостиню на вулицях Кабула, щоб купувати наркотики.
24-річний Мухамед Башир вживає героїн упродовж семи років. Його теж недавно депортували з Ірану. Там він працював на швейній фабриці.
— Мені доводилося тяжко працювати, — говорить Мухамед. — Спочатку опій був мені необхідний як знеболювальне. Згодом я перейшов на героїн. Зараз витрачаю на нього близько 4 доларів щодня.
Афганістан — найбільший у світі виробник героїну. За цей рік у країні виготовили 8,2 т опію — 93% світового обігу. Раніше звідси нелегально експортували опій до Європи, Індії та країн Середнього Сходу як сировину для виготовлення героїну. Але останніми роками місцеві наркобарони виробляють його вдома і шлють за кордон готовий продукт. Таким чином прибутки ростуть.
Певна частина залишається на батьківщині, де теж є широкий ринок збуту. 4% афганців залежні від наркотиків. Більшість із них — біженці, яких депортували з Ірану та Пакистану. Серед наркозалежних 120 тис. жінок та 60 тис. дітей. Багато людей почали вживати наркотики через складну економічну та соціальну ситуацію, яку спричинили 30 років війни. Наркотики у країні легкодоступні.
В Афганістані діють близько 40 іноземних реабілітаційних центрів. Але там не можуть допомогти всім. Наприклад, центр у Кабулі розрахований лише на десятьох осіб. Щоб до нього потрапити, треба кілька місяців чекати в черзі. Влада Афганістану не в змозі виділити потрібних коштів на лікування наркозалежних. Бо в країні після війни існує багато інших потреб.
Коментарі