"Лукойл" підписав угоду про продаж Одеського нафтопереробного заводу Східно-європейській паливно-енергетичній компанії, яка належить бізнесмену Сергію Курченку.
Купівля НПЗ у "Лукойла" є другим кроком по легалізації капіталу цієї несподівано виниклої в Україні фінансово-промислової групи. Першою була купівля футбольного клубу "Металіст" у олігарха Олександра Ярославського. Ахметов теж починав свою публічну діяльність як олігарх з купівлі футбольного клубу "Шахтар" в 1995 році. І більшість олігархів мають на утриманні футбольні, баскетбольні або хокейні клуби. Усе це є елементом відмивання коштів. Шляхом декількох кримінально-корупційних схем ці структури Курченко перетворив у групу СЄПЕК.
Відомо, що Курченка протегує син генерального прокурора Артем Пшонка..
Журналісти ТВі зняли сюжет про те, що з 2009 року юридичні особи, яких пов'язують з Курченком, заробили близько 15 млрд. гривень.
Використовували чотири основні схеми.
По-перше, це "перерваний транзит". Згідно неї, за договорами паливо має транзитом перетнути кордон України. Але коли воно потрапляє сюди, документи знищуються, і паливо продається тут всередині.
Друга схема - "фіктивний експорт". За документами нафтопродукти з України експортуються за кордон, а насправді використовуються тут для вироблення бензину.
Третя схема - "екологічна корупція". Через Феодосійську базу, яку фактично прибрав до рук син президента Олександр Янукович, ввозиться ніби-то біопаливо, яке не обкладається податками. Але насправді це паливо зовсім не "біо". І продається воно на заправках України за тією ринковою ціною, яка на поточний момент склалася.
Четверта схема - "пільгові умови по розмитненню газу", які шляхом індивідуальних договорів з Росією або східноєвропейскими країнами отримували структури Курченка.
Тоді як інші постачальники нафто- і газопродуктів мають постійні затримки з розмитненням, весь газ, що йде через структури Курченка, "виливають" протягом одного дня.
Фактично ми спостерігаємо, як група Курченка тільки завдяки тому, що її патронує син генерального прокурора Пшонки і старший син Януковича, за 3 роки повторює той шлях, який пройшли Ахметов, Пінчук, Коломойський, Фірташ та інші олігархи протягом 10-15 років.
Це свідчить про трансформацію олігархічного ладу. Олігакратія європейського зразка перетворилася на олігакратію султанського типу. Патронаж Сім'ї дозволяє покривати кримінально-корупційні схеми з неоподаткування найбільш ходового товару - нафти і газу. "Султан" може прискорити темпи виводу нових фінансових груп на ринок бізнесу в Україні.
Тож, купівля Курченком Одеського НПЗ, з одного боку, начебто позитивний крок, тому що цей завод має шанси бути запущеним і працювати. З іншого боку, прецедент нахабного і цинічного відмивання грошей кримінально-корупційним шляхом, звичайно, не може розцінюватися добре.
Коментарі
3